måndag 25 maj 2026

Playing with FIRE

Nu är det visserligen helgdag där jag bor, men här kommer ett blogginlägg värdigt en måndag. Dessutom den 25:e, den traditionella lönedagen.

När det snackats FIRE, Financial Independence, Retire Early, har jag ofta sagt att jag inte är säker på om jag vill ha den andra halvan. Jag har velat bli ekonomiskt oberoende och ha möjligheten att gå i tidig pension, men vill jag verkligen sluta jobba?

Det är jag fortfarande inte säker på, men det kan man kanske aldrig veta utan att prova. Nu har jag hur som helst lagt ner mitt företag och eftersom jag inte heller är anställd eller uppbär någon form av bidrag  utan har för avsikt att leva på avkastningen av mitt sparade kapital är jag per definition FIRE.

Att jag valde att dra i spaken just nu har många skäl. AI har inte ökat arbetstillfällena för skribenter och jag hade väl på känn att det inte var det smartaste karriärdraget att som svenskspråkig skribent lämna Sverige. Jag har sedan flytten haft norska, och faktiskt även en tysk, uppdragsgivare, men Sverige har varit min huvudsakliga marknad.

Och så har jag inte tyckt att det här med jobb varit så kul på slutet, annat har känts viktigare. En frilansande kompis sa för många år sedan att ska man välja bort anställningstryggheten och en säker inkomst ska man jobba med sånt som är roligt. Jag håller med och agerar nu därefter.

När jag berättat det här för vänner och bekanta har de frågat vad jag ska göra nu, och jag har blixtsnabbt och bergfast svarat: Ingen aning! Med bra hälsa har jag 40-50 år kvar och det är inte min avsikt att fylla mina dagar med att mata svanar och gå skogspromenader. Inte heller har jag tänkt skala upp biodlingen från hobby till näring. Men på något vis ska jag nog få dagarna att gå, annars får jag helt enkelt jobba med det.

29 kommentarer:

  1. Grattis till "pensionen"!

    Jag tror att du av alla människor förmodligen är den som är minst sannolik att mata svanar och gå skogspromenader :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack!

      Svanar (eller fåglar överhuvudtaget) ser jag ingen vits med, men skogspromenader gillar jag.

      Radera
  2. Du är ju som en Duracell-kanin så du kommer nog hinna med promenader och fågelmatning också.
    Jag trodde ditt biodlande var storskaligt nog för att vara näring, men det kanske är högre fribelopp i Norge.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag tror att du överskattar min energinivå.

      Näring är ju något av ett flytande begrepp. För "vanligt folk" som behöver ha in en halv miljon om året har jag långt till näringsnivå, men för mig med betalt hus och en tusenlapp i månatlig matkostnad ger "biintäckten" definitivt ett avtryck i ekonomin.

      Radera
    2. Vad som är näring är tämligen exakt definierat av skattemyndigheten (i Sverige då).

      Radera
    3. Här är det faktiskt förvånansvärt luddigt formulerat av Skatteetaten. Kommer inte ihåg den exakta ordalydelsen, men det går ut på att "om du känner" att det är ett jobb så är det det, helt vansinigt. Gränsen för när man ska börja med moms är exakt och det tycker jag att näringssiffran också borde vara.

      Radera
  3. Gratulerar till möjligheten. Det är befriande med människor som går sin egen väg. De med mod kan göra så. De andra får spolas med den av andra utstakade strömmen tillsammans med andra vilje- och modlösa fiskar.
    Färdas du längs Sveriges västkust eller behöver gratis boende i Göteborg så kan du slagga över hos min familj. Du får kontaktuppgifter om du återkommer med vart jag skickar dem.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack! Och tack för erbjudandet! Jag undviker resor med övernattning. Sverigeresor för mig brukar handla om att åka till en billig matbutik, handla och åka tillbaka :-)

      Radera
  4. Du kommer inte vara sysslolös eller ha tråkigt om du inte vill. Lycka till med resten av livet /Eme

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det låter enkelt och jag är skeptisk av naturen, men kanske har du rätt.

      Radera
  5. Jag sa ofta till Kalle att han borde arbeta och skapa ekonomiskt välstånd istället för att ägna sig åt revolutionärt skrivande. Han predikade att det är djupt omoraliskt och orättvist att leva på andras arbete istället för att skapa konkret nytta. Ändå ägnade han sin krafts dagar åt lättja och överklassprivilegier. Milde tid, vad han höll på!

    Karl Marx mamma

    SvaraRadera
    Svar
    1. Så länge man tjänat ihop till sina egna pengar har jag svårt att se det som att "leva på andras arbete". Företagen behöver investeringar, investerarna behöver avkastning.

      Radera
  6. Grattis. Ska bli spännande att följa din FIRE-resa. Lycka till!

    SvaraRadera
  7. Jag är så glad att jag går i pension 2027 eller 2028, och samtidigt växlar in på eget kommersiellt arbete. Förstår din glädje!

    ”Den som har tråkigt får skylla sig själv”, gammalt djungelordspråk.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Bra ordspråk! Det ligger mycket i det.

      Radera
  8. Med din energinivå så har jag svårt att de att du inte inom ganska kort tid finner råd. Du lär inte gå sysslolös :) Men att "gå i pension", det håller jag med dig om att det tror jag inte är bra i grunden. Man måste låta både kropp och hjärna arbeta för att må bra, det tror jag.
    Mvh Investeraren

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag tror att du och andra överskattar min energi. Idag har jag ätit frukost och bråkat min min telefon. Det är typ det och klockan är 11.

      Radera
    2. Se där, nu känner jag igen dig. Du lät nästan lite bitter?
      Hur som helst, tror du detta beslut kommer förändra dina ekonomiska beslut? Är det tex rimligt att vara 100% fortsatt investerad i aktier nu? Hur tänker du kring det? Kanske rent av ett ämne för ett inlägg?
      Det finns naturligtvis flera sätt att resonera kring det. Men ett sätt /hjälpmedel är matematik. Jag kan tex rekommendera följande sida för den som vill analysera: https://kvartil.se/pension-kalkylator
      Mvh Investeraren

      Radera
    3. Jag känner mig inte bitter. Inte mer än vanligt i alla fall.

      Det korta svaret är att det fortfarande känns rätt. Ska kolla på din länk, men jag tror att de norska passar mig bättre eftersom de tar hänsyn till norsk aktiebeskattning och förmögenhetsskatt.

      Radera
  9. Det kanske är för personligt, men på ett ungefär hur många timmar per dag frigörs när du inte arbetar längre? Och finns risken att man slappar av kropp och hjärna? Jag är själv rädd för det, den dag jag slutar arbeta.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Inte för personligt, men omöjligt att svara på. 0-13 timmar per dag, men antar att du vill ha ett slags snitt och det har jag inte.

      Eftersom jag aldrig jobbat med kroppen tror jag inte det är någon risk, men hjärnan kan absolut slappa till om man inte utmanar den. Tror dock inte att det är ett problem, åtminstone inte så länge jag har ett språk att försöka bemästra.

      Radera
    2. Just! Språk är ett utmärkt sätt att hålla hjärnan skärpt.

      Radera
    3. Eller att bli väldigt trött i huvudet ;-)

      Radera
  10. Du får jobba med det. Mycket fyndigt.

    SvaraRadera
  11. Fy sjutton vad det låter tråkigt att inte ha något arbete.
    Hur ska du tillbringa dagarna?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag vet, vara på stranden och dricka paraplydrinkar i ett varmt och soligt land! Det är ju det alla strävar efter om de går i tidig pension har jag förstått av media.

      Radera
    2. Det är det jag ska ta reda på. Paraplydrinkar låter dock inget vidare.

      Radera