tisdag 30 september 2025

Aladdin krymper och stiger

Aladdinasken har blivit 8 procent dyrare och samtidigt 18 procent mindre, vilket ger en total prisökning på 32 procent, från 238 kr/kg till 315 kr/kg. Detta ger alla Aladdinkonsumenter chansen att prova på något nytt.

För allvarligt talat, Aladdinaskar köper man väl bara för att man har dålig fantasi och framförhållning när man blivit bortbjuden. Man springer och köper Aladdin i sista sekunden för ”någonting ska vi väl ha med oss”. Det är en förbannat tråkig present och nu börjar den bli dyr också.

Köp något man har nytta av, eller en riktig delikatess som en flaska dyr olivolja eller en fin ost, exklusivt kaffe eller te. Jag är ju lite färgad av min verklighet som biodlare, men kanske skulle värdparet uppskatta en burk lokal honung. Eller köp en bok de hade uppskattat. Det kräver lite research att ta reda på vad de faktiskt tycker om, men å andra sidan visar det ett engagemang du garanterat inte uppnår med Aladdinasken.

Utöver alibi-panikköpet finns det ytterligare ett tillfälle när Aladdin kommer fram på bordet – julen. Av någon anledning finns det familjer som tycker att ett riktigt julfirande kräver massproducerade och överprisade chokladpraliner. Det är givetvis fel och om knappt tre månader kan alla testa. Samlas och gör eget julgodis istället. Det blir roligare, godare och antagligen också väldigt mycket billigare.

Alternativet är att fortsätta att köpa Aladdin. Den som hade råd med 119 kr har såklart råd med 129 kr, och ”det gör väl inget att den blivit lite mindre, det är ju inte nyttigt med godis”. Men genom att göra det rättfärdigar och accepterar man en trettiotvåprocentig prishöjning, alternativt flaggar för att man inte är den skarpaste pommes fritesen i kanoten. Du bestämmer – glöm aldrig det.

58 kommentarer:

  1. Det brukar komma rejäla prissänkningar till jul. Butikerna brukar använda Alladin som lockvara för att få övriga julmatsförsäljningen. Typ 49:- per ask om du handlar för x.
    Men jag håller med, det finns godare, nyttigare och mer personliga saker att bjuda på. Sen att Marabou är ett av få bolag som envetet bedriver verksamhet i Ryssland fortfarande gör det ännu enklare avstå.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jul ursäktar det mesta av kass mat och dryck. Gillar någon sylta egentligen? Prinskorv, kan det vara den sämsta korven som finns? Allt går till jul, bara logiskt att den absolut sämsta chokladen då också går att sälja.
      Smoothie av prinskorv, julmust och en kartong blandat mjölkpulver och socker (Aladdin) så har man hela julmaten i en enda drink. Låt oss kalla den Julfrid, lite IKEAaktigt.

      Radera
    2. Och tar man med sig Aladdin till julfirande? På julen känns det väl mer som att arrangören där julmiddagen äts också köper Aladdinasken?

      Radera
    3. Jag tror ingen under 90 gillar sylta. Dopp i grytan är en annan tveksam maträtt. Prinskorv har jag inte ätit sedan jag var barn, men jag minns den inte som så dålig.

      Radera
    4. Inte för att reta upp aptiten mer än nödvändigt, men prinskorven är ett undantag på marknaden. Den har väldigt lite kött, konstgjort skinn och smakar i bästa fall hårdstekt grisflott. Pga av en namnproblematik försvann kravet på 45% kött i den 2002. Du som vegetarian skulle nästan kunna äta den, förutom att du får i dig en del sopor på köpet.
      Känner knappt någon som inte gillar lantpaté och liknande. Syltan är i jämförelse en helt smaklös blandning av fett och gelatin. Kan inte riktigt förstå den, utöver att den förmodligen kom till, som det mesta i det svenska köket, för att bättre ta tillvara köttavfall.

      Radera
    5. Jaha, jag trodde ingen korv var lika usel på köttinnehåll som falukorv. Men jag har hört dietister med insyn i korvbranschen prata om korv, så jag hade nog inte ätit korv även om jag inte vore vegetarian.

      Radera
    6. Har knappt köpt falukorv sedan jag var student. Och då var det av en enda anledning.
      Den måste innehålla 45% köttråvara, men vatten är tydligen en sådan vilket förklarar resultatet när man steker den.

      Radera
    7. I och för sig verkar många kunder gilla att köpa vatten, och ofta ganska dyrt.

      Radera
    8. Kalvsylta är något jag tycker är väldigt gott, tillsammas med skivade och inlagda rödbetor. Äter det stundom till lunch. Och nej, jag är inte över 90 år gammal, blott 54. Dopp i grytan tycker jag också är en trevlig tradition. Grovt bröd, helst med vört, som snabbdoppas i det egna skinkspadet (som förstås är väl kryddat), ger en fin smaksensation tycker jag.
      /Christoffer.

      Radera
    9. Det är fint att folk är olika. En del mer olika än andra ;-)

      Radera
    10. Pressylta med rödbetor och kokt potatis till och skånsk senap ovanpå är mycket gott! Kan även ätas som smörgåspålägg. Jag är inte 90 år men marscherar tappert ditåt!

      Falukorv äter min hund som aptitretare ovanpå torrfodret.

      Radera
    11. En bra grej är att när du väl blir 90 har du redan matvanorna för åldern ;-)

      Det är väl inget fel om människor heller äter falukorv, bara de är medvetna om att det inte är en kanonprodukt hälsomässigt.

      Radera
  2. Marabou = Mondelez = Putins krigskassa

    SvaraRadera
    Svar
    1. +1

      Finns (bättre) alternativ.

      Radera
    2. Jag gissar att Putin drar in mer på att sälja gas.

      Radera
    3. Joo, man får verka i det lilla, många bäckar små !

      Radera
  3. Det bästa i hela asken är ju borta trillingnöten, en klassiker. Så gott är det inte, det finns en hel del bitar jag kan avstå. Det är ju samma med kaffet, mindre paket och höjda priser, krympflation heter det visst.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Som nötallergiker har jag ändå alltid gott miste om den, men jag minns att det var ett jävla hallå när den togs bort.

      Det är ett skit, det där med 450 gram istället för 500 på kaffe. Jag tror till och med att jag sett 430.

      Radera
  4. Aladdinasken har blivit så liten att snart är det bara kartongen kvar. :-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, det finns ju regler för hur stor förpackning man får ha i förhållande till produkten, men de är nog ganska flexibla.

      Radera
    2. Gör det? Intressant. Kartongen med diskmaskinstabletter är inte ens halvfull, borde isf inte vara laglig. Finns några till märkliga emballage som innehåller hälften luft.

      Radera
    3. De gånger jag hört om det har det gällt mat, t ex färdigrätter i pappkartong (som varit mycket större än papptallriken inuti) och chipspåsar (där tillverkarna hävdar att innehållet sjunker ihop). Kanske är det annorlunda med annat.

      Radera
    4. Anonym:
      Eldorados (Axfoods egna lågprismärke) diskmaskinstabletter är välpackade (staplade) i sin kartong och därmed helt fylld. Därtill billigast per disk, och diskar rent.
      /Christoffer.

      Radera
    5. Bra tips! (Mitt eget tips att diska för hand brukar ingen med diskmaskin ändå vilja höra.) Eldorado har fått mycket skit, men ibland är det helt rimliga produkter till ett bra pris.

      Radera
  5. Det roligaste var ju Mondelez förklaring till prishöjningen: kakaopriset. Lite som att höja priset på en Big Mac när tomaterna går upp i pris.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Mina kunskaper om choklad är dåliga, men nog måste väl kakao vara en väsentlig ingrediens som därför påverkar priset mer än tomater i en Big Mac?

      Radera
    2. Ja givetvis, men Aladdin och Marabous produkter är kända för att innehålla extremt mycket annat än kakao. Många andra liknande produkter har en stor majoritet kakaosmör och kakao i sig, men alltså inte dessa.

      Tomatjämförelsen var alltså lätt överdriven, trodde det stod klart liksom.

      Radera
    3. Marabou mjölkcholklad innehåller ca 30% kakao. Matematiken gör då gällande, att om kakaopriset ökar med 25%, så borde totalpriset för den färdiga chokladen öka med 7,5% (25% av 30%)., som exempel.
      /Christoffer.

      Radera
  6. Fake choklad. Nej, tack.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag är ingen finsmakare när det kommer till choklad (och brukar ändå hoppa över sådana här lådor eftersom de alltid "kan innehålla spår av nötter" som kan ge kusliga fysiska symptom för mig), men jag har förstått att det är skillnad på riktiga konditorgrejer jämfört med Aladdin och Paradis.

      Radera
  7. Beprövat recept: man tar ett välkänd företeelse eller varumärke och så urvattnar man innehållet så mycket man kan, alternativt byter ut innehållet samtidigt som man höjer priset, om möjligt.
    Det här ser vi ju inte bara på matsidan, det tillämpas även med god framgång på andra ställen, tex Svenska Kyrkan, Äldrevård och skolan.
    Så frågan man kan ställa sig är: är det kapitalisterna som lärt sig av socialisterna, eller tvärtom? Det kanske är samma sak när det kommer till kritan?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det viktiga är vad vi som konsumenter gör åt det. Om vi fortsätter att handla en dyrare produkt med utvattnat innehåll rättfärdigar vi beteendet.

      Radera
    2. Jo just det. Om man är intresserad av att få företagen - bl a - förutsätter det att de som köper känner till de förändringar som görs, eller ens bryr sig om det.
      Vet inte hur många gånger jag nu hört att McDonald's gör de godaste hamburgarna (hamburgare är väl inget som Sparo känner till) och att det är det man längtar efter om man inte ätit hamburgare på ett tag.
      Kort sagt, Potemkinkulisser fungerar i alldeles för många fall. Och alldeles för länge.

      Nej, nu har jag inte tid längre, ser att det är let's dance på TV ;-)

      Radera
    3. Nej, jag har dålig koll på hamburgare och undvek McDonald's redan innan jag slutade äta kött. Jag ogillar allt de står för.

      Radera
  8. Har varit på dekis ända sedan körsbärslikören försvann.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Sprit och godis tycker jag aldrig bör blandas. Bara tanken på romrussin får mig att kväljas.

      Radera
    2. Jag tycker nästan precis tvärtom :)
      Jag försökte till och med göra egna romrussin i julas, det blev ganska bra, även om de smakade något spritigare än jag först tänkt.

      Radera
    3. För mig låter det lite som Brasses sockerkaka med godis och korv i Fem myror :-)

      Radera
    4. Jag köper torkade fikon som jag skär i sma bitar och marinerar i mörk rom. Det är en favorit hos bade mig och mina kompisar.
      /Annika

      Radera
    5. Fikon är lyckligtvis så äckliga att de nog inte går att förstöra ens med sprit ;-). Tur att vi inte behöver enas i detta.

      Radera
    6. Nej, det behöver vi inte, men eftersom jag gissar att du inte prövat sa vill jag pasta att du har fel :).
      /Annika

      Radera
    7. Jag har inte provat en dressing av senap och sirap heller, men jag kan ana :-)

      Radera
  9. Nä, det enda som gäller till julen är Fazers gröna kulor. Redan som barn upptäckte jag det roliga med att ta loss halvorna från varandra, och sätta fast dem i pannan. En fin tradition som hålls vid liv än i dag.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har missat både demonteringstraditionen och kulorna i sig. Eller jo, jag känner till deras existens, men har nog aldrig ätit dem.

      Radera
    2. Det är så mycket socker i Fazers gröna kulor så även om det eventuellt står 100% socker i innehållsförteckningen så borde det stå minst 140%.......

      Radera
    3. Haha, det låter sådär...

      Radera
  10. Har köpt någon gång nu när det varit tokrea.

    Men det är inte samma grej längre. Massor med konstiga fyllningar som iaf inte jag tycker är något vidare.

    Saknar trillingnöten, romrussin, körsbären i likör osv…
    Ett par favoriter från barndomen har överlevt, men smaken förändras väl med åldern o nu tycker jag de är väl söta. Färdiggnällt. Finns fortfarande russin o mandel i hyllan eller riktigt mörk choklad.
    /JB

    SvaraRadera
    Svar
    1. Romrussin, körsbär i likör... Här är nästa 54-åring (?) med matvanor värdiga en 70-plussare ;-)

      Ja, alla ingredienserna finns.

      Radera
    2. Glömde jag att skriva att jag älskar Bridgeblandning? 😉 53, men på god väg mot 54…
      /JB

      Radera
    3. Bridgeblandning... Ojojoj ;-)

      Radera
    4. Haha, det var faktiskt en släkting till mig som introducerade Bridgeblandning i Sverige för jättelängesen. Han jobbade pa en chokladfabrik, vilket gjorde mig populär i klassen när jag berättat att jag besökt den och fatt äta hur mycket choklad jag ville.
      /Annika

      Radera
  11. Svenskar konsumerar i snitt 16–17 kg godis och choklad per person och år, högst i världen. Absurt, undra varför? Det finns i övrigt internationella studier på att kvinnor köper avsevärt mer godis och övriga sötsaker än män. Så lycka till med det där förslaget... det lär falla lika pladask som en pannkaka för den man som vågar yttra det hemma :)
    Mvh Investeraren

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kul för Sverige att vara bäst på något också ;-)

      Radera
  12. Men i övrigt håller jag med dig. Att vänja sig av med gift torde inte bara innebära fördelar för ekonomin, utan även hälsan. Så skit i chokladen.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag är verkligen ingen renlevnadsmänniska och konsumerar antagligen alldeles för mycket socker, men smågodis och praliner köper jag sällan eller aldrig. Jag känner mig liksom för gammal för lördagsgodis.

      Radera