572 kilo. Så mycket honung blev det i
år. Kvar i lager är ungefär 450 kilo och ett nytt produktionsrekord
bör ju följas upp med nytt försäljningsrekord om det ska vara
något värt. Från starten av november fram till jul räknar jag med
att stå på marknader varje lördag och söndag.
Ungefär
hälften är nya marknader för mig. En del vet jag inte mer om än
att någon annan marknadsknalle har sagt att den är bra. Fast de
kanske säljer vantar eller korv och då är det ju egentligen
ingenting som säger att den ska funka lika bra för honung. Dessutom
är det många faktorer som styr. Vädret t ex.
Sedan är det fingertoppskänsla. Dyrare avgifter och längre resväg kräver bättre försäljning. Det här är första året jag aktivt väljer bort marknader som funkat dåligt eller har en vikande trend. Något år kan den gå sämre pga väder, fler honungssäljare, sport på tv eller vad som helst. Men om marknadsföringen blivit sämre och besökarna färre har jag ingen lust att försöka hjälpa arrangörerna med konstgjord andning av ett dödfött projekt.
Höstmarknaderna har gått bra, men jag
börjar frysa om fingrarna bara jag tänker på att stå ute och
sälja i minusgrader. För den som står ut med regn, snö och kyla,
och dessutom är social kan jag annars rekommendera försäljning på julmarknader.
Särskilt om du har en bra affärsidé. Ibland är det väldigt kul,
men annars känner jag som Frank Zappa:
Varför envisas du med att kasta bort din tid på något så olönsamt som att producera och sälja honung?Bättre att du lever på ditt kapital och gör något roligare och vettigare med den tiden som du ägnar åt att arbeta för småpengar.Nåja, är man rik och snål som du är så har man inte vett att värdesätta sin tid som är begränsad och ovärderlig i min värld!!
SvaraRaderaHur vet du att det är olönsamt?
RaderaOch vad har du emot mellanslag efter skiljetecken?
Tid kanske är så värdefullt att skiljetecken inte hinns med?
RaderaÄven signaturen tycks ha upphört :)
"Kasta bort din tid"! Vem bestämmer att just det Sparo ägnar sig åt är att kasta bort sin tid? Vem har rätt att bestämma vad han ska göra istället som inte ska räknas som "kasta bort"? INGEN!
RaderaJag gillar att gå i skogen och plocka svamp. Tyvärr är jag lite dålig på det och hittar sällan så mycket som jag vill (även på ställen där jag varit förut pga ändringar i vegetationen). Har jag då kastat bort min tid?
Jag håller också på med vissa fritidsaktiviteter/sporter fast jag inte är bra på det. Är det också att kasta bort min tid?
Kastar jag bort min tid för att jag inte har en robotgräsklippare i min trädgård? Eller kastar jag bort tid för att jag har några barn (tänk så mycket ledig tid man skulle ha utan dem, ingen läxläsning, ingen större matplanering, inga fritidsaktiviteter, inga nya klädinköp varje säsong mm!)?
Eller kastar jag bort tid på ett lätt meningslöst jobb, även fast jag får lön?
Vad tycker du, Anonym skulle vara roligare och vettigare? Och varför? Och varför får vi inte tycka olika?
Spargrisen
Sparo, oavsett lönsamt eller inte: jag har uppfattat det som att du tycker om det? Du har lärt dig något nytt, och verkar fortfarande lära dig nya saker, förbättringar och utveckling. Det är ju också ett sätt att göra något ”roligt och vettigt”, eller?
RaderaAnonym: bara för att man har pengar vill man kanske inte bara göra det man redan vet är roliga saker; jag hade velat hugga möjligheterna att prova nya saker, uppleva nytt och hitta nya saker som är roliga.
FattigApan: Så kan det vara! Men han behöver ju inte skriva signatur längre, eller berätta i varje inlägg att han la ner sitt framgångsrika åkeri för att leva FIRE-liv. Vi som tragglat oss igenom inläggen vet det redan. Vi vet också att han sagt att han aldrig läser svaren på sina sura kommentarer, så jag vet inte varför han denna gång ställde en fråga eftersom han aldrig kommer få svaret. Å andra sidan kanske han redan anser sig ha svaret, precis som att han tror sig veta vad jag tjänar eller hur rik jag är trots att jag inte sagt fiskmås om vare sig det ena eller det andra här.
RaderaSpargrisen: God poäng! Aktiviteter kan ha andra värden än att tjäna pengar (vilket jag trots det anser/hoppas att jag ska göra på biodlingen).
Jag har också ställt den där frågan till Peter (som han kallade sig innan han inte ansåg sig ha tid att skriva under kommentarerna). Det enda han berättat om sitt liv efter den framgångsrika karriären är att han tittar mycket på tv. Hade jag tvingats göra det hade jag hellre jobbat ideellt med att samla skräp längs motorvägen, men det är väl tur att folk är olika.
Isaflisa: Dels är det ibland väldigt roligt, och dessutom socialt, vilket inte minst är viktigt för en inte väldigt utåtriktad kille som flyttat till ett nytt land. Dessutom börjar det bli lönsamt. Jag kan tjäna femsiffrigt på några timmar på en marknad, vilket jag tror att flesta ser som okej, även om det ligger mycket pengar bakom. Meningen med biodlingen är och har hela tiden varit att jag ska bygga upp det till en verksamhet som ger rimlig ersättning även sett till timpriset på jobb.
RaderaSad But True.
SvaraRaderaVad står det på lappen med en norsk och svensk flagga?
SvaraRadera"Norsk honning, svenske priser!"
RaderaHaha, fyndigt med tanke pa den svaga kronan. Var det inte den sketchen med Cleese&co som valdes till världens roligaste?
RaderaHar du funderat pa att investera i en bidräkt?
/Annika
Jag har inte riktigt sett det roliga med "norsk honning, svenske priser". Det där var ett slagord jag snodde från norska Biltema för att gnugga in att jag säljer norsk honung, även när min norska var så dålig att det märktes att jag var svensk (det gör det nog fortfarande om kunderna står och pratar med mig en stund). Men norrmännen verkar tycka att det är himla kul, så då fortsätter jag med det.
RaderaOm Monty Pythons döda papegoja (av rasen Norwegian blue, för övrigt) har valts som världens roligaste vet jag inte, men den är kul. Ibland känns det så där när man kommer till kundtjänst.
Du menar en maskeradkostym? Nja, det blir nog lite för mycket cirkus för min smak.
Fast jag tror att en utlänning i bikostym skulle bli uppmärksammad, men det är kanske inget du strävar efter?
Radera/Annika
Uppmärksammad säkert, men det skulle nog skära sig med den image de flesta marknader vill ha. Det hade möjligen funkat på Kiviks marknad.
RaderaHur hindrar du burkarna och dess innehåll från att frysa om det är minusgrader?
SvaraRaderaDet ska tydligen inte vara så känsligt, men dels försöker jag ha en del kvar i bilen där det är varmare åtminstone de första timmarna och så har jag lådor med filtar. Men när det varit tio minusgrader har jag haft en kupévärmare som jag flyttat mellan lådorna så att det aldrig ska bli så kallt. Det som står framme på bordet säljs förhoppningsvis ganska snabbt, men är det någon sort som går sämre byter jag plats på burkarna mellan låda och bord.
RaderaDu kan inte sälja till restauranger eller lokal affär istället. Kollegans kompis sålde allt på ett bräde till en restaurang som ville ha lokalproducerat. Men han hade nog bara 100kg ca har jag för mig.
SvaraRaderaLokal affär tror jag är svårt. Restaurang tror jag mer på, men jag har inga kontakter. Att han lyckats sälja trots liten produktion ser jag som ett plus. Jag tänker att restaurangens största invändning borde vara att de måste ha en viss volym för att det ska vara värt att anpassa menyn efter det.
RaderaI Sverige finns det rekoringar och liknande. Där man marknadsför sig och leverans är på en plats i ortens centrum en gång i månaden eller liknande. Beställningen görs i förväg. Kanske något att testa?
SvaraRaderaSukkeravgiften på honung lyser med sin frånvaro i Norge - det måste väl vara en USP, förutom allt det vanliga som närproducerat, ekologiskt och bivänligt?
SvaraRadera