onsdag 1 april 2026

Lika lön nu då?

Lika lön för lika arbete är ett gammalt fackligt krav som åtminstone på ytan låter rimligt, även om jag tycker att det är helt i sin ordning att företag ger högre lön till de medarbetare som utför jobbet bäst, vare sig de är säljare med provisionslön eller löneadministratörer.

Går man över till mer publika jobb blir jämförelserna fåniga. När jag jobbade som komiker fick kunden betala kanske fyra gånger mer pengar för att få Babben Larsson eller Johan Glans än en skäggig kille nästan ingen människa hade hört talas om. Inga konstigheter, på samma sätt som inget dansband kräver Metallicas gager.

Inte ens Gert-Jonnys!

Ännu märkligare i idrott, som när en manlig fotbollsspelare fick en bonus och Fotbollförbundet kritiserades för att ingen damspelare fick det. Ungefär som att kvinnliga landslagsspelare i fotboll skulle få Zlatans lön – av rättviseskäl! Men även fackförbund har skrivit rapporter där de ifrågasätter rättvisan i att kvinnliga fotbollsspelare på elitnivå inte kan leva på sin lön trots att de manliga kollegorna kan det. Nu har dessa fackliga debattörer chansen att ta en ny strid när det framkommit att de svenska längdåkningstjejerna tjänat mycket mer än killarna i vinter.

Lägger man ihop alla insamlade prispengar på svenska herrsidan når man upp till ungefär samma summa som Maja Dahlqvist – fyra bland svenska damerna – drog in på egen hand.

Fruktansvärt orättvist?! Nej, självklart inte. Tjejernas resultat har ju varit otroligt mycket bättre. Att en kille som Calle Halfvarsson överhuvudtaget får lön utöver kost och logi på läger och tävlingar kan tyckas frikostigt oavsett summa. Det går såklart inte att jämföra med Jonna Sundlings OS-medaljer eller Moa Ilars världscupsresultat, så det gör jag inte.

Men andra gör det. Tidningen Arbetet har gått ännu längre och verkade snarast förespråka ”lika lön för alla former av arbete” med rubriken ”Så många av dina årslöner går det på Zlatans lön”. Det får mig att tänka på ett skämt av min gamla komikerkollega Håkan Jäder när någon journalist räknat ut att Peter ”Foppa” Forsbergs lön var lika hög som priset för åttatusensjuhundranitton höftledsoperationer:

Vilken jävla tur att han valde pengarna!

Han borde ha tjänat lika mycket som Babben. Jäder alltså, inte Zlatan. Han spelar ju bara fotboll.