För fyra år sedan köpte Trelleborgs
kommun, Skånetrafiken och det numera Luxemburg-ägda bussbolaget
Bergkvara en självkörande elbuss. Att kalla detta för en buss är
nästan en överdrift. Den har förvisso plats för elva resenärer,
men med måtten 4,75x2,11 meter har jag haft bilar som varit större.
Men inte dyrare! Bussen köptes in för sex miljoner och när man till slut gav upp att få den i fungerande trafik (den skulle trafikera en sträcka på 450 meter!) hade man lagt nio miljoner på projektet. ”En rad tekniska problem” ledde till att man satte ut den till försäljning. Men egentligen inte som buss. Så här löd den fullständiga objektsbeskrivningen:
”Ska du bygga ett hönshus eller kanske ett växthus så kan du få ett lite annorlunda bygge med denna buss som har formen av en ostkupa.”
Det första budet var 300 kr, men till slut såldes den för 75200 kr. Jag antar att säljarna inte brydde sig. Annars hade de kanske bemödat sig om att skriva en annons på mer än en mening eller öppnat dörrarna för interiörbilder istället för att ta suddiga bilder genom reflekterande rutor.
Det kvittade väl säljarna om förlusten skulle bli 9 miljoner eller 8,9, det var ju ändå bara
skattepengar. För jag kan inte tänka mig att Bergkvara behövde stå
för någon del av kostnaden, då hade knappast deras
kommunikationschef kallat försäljningen ”humoristisk”. Den
andra personen i ägargruppen som uttalar sig är Trelleborgs kommuns
hållbarhetsstrateg – kanske Sveriges mist hållbara yrkeskår.
Jag vet inte vem som köpte bussen och
vad som var syftet. Man får ganska mycket bättre hönshus eller
växthus för sjuttiofem tusen, men jag kan inte komma på så många
andra användningsområden. Kanske ska den nya ägaren använda den
på samma sätt som de tidigare, som lekstuga.


Kanske dags att vikta en del av politikerlönerna baserat på utfallet av deras insatser.
SvaraRaderaJag vet inte hur det skulle göras rent praktiskt, men det vore värt en del att se ansiktsuttrycket på politiker som får noll kronor.
RaderaHaha, för att inte tala om alla som hamnar på minus. De här bussköparna t.ex
RaderaDen jag närmast tänker på är Maud Olofsson efter Nuon.
RaderaHÖJ SKATTEN! Tomt i ladorna! Det fattas nio miljoner.
SvaraRaderaDu vet väl vilka som styr i Trelleborg?
RaderaÄr det någon större skillnad?
RaderaDet är nog den lösningen de väljer.
RaderaJag har ingen aning om vem som styr i Trelleborg, eller vem som gjorde det när denna idioti köptes in, men undrar också om det spelar någon större roll.
Välskrivet och kul inlägg om våra värdelösa politiker. Alltid lika träffsäker o store Sparo!
SvaraRaderaTackar!
RaderaDrivmedel: Gengas, anges i annonsen
SvaraRaderaVar får man tag på gengas, såtillvida man inte har en tidsmaskin och kan åka tillbaka till 40-talet då pga krigs-importrestriktioner var vanligt:
Gengas (wood gas) är inte en produkt man köper färdig på flaska, utan det är en gas som framställs genom förgasning av ved eller träkol i ett så kallat gengasaggregat
Här ligger en gravad hund, som det så underfundigt uttrycktes av en doktorshatt
Jag har sett Youtubefilmer med människor som i nutid byggt om sina bilar till gengas, bl a en Volvo 140 om jag minns rätt. Kul projekt, men givetvis inget för serietillverkning.
RaderaJag har bara sett direktör Tyko Jonssons tecknade gengasbil på julafton. Men om de lyckades bygga såna för nästan hundra år sedan, trots importrestriktioner kan det väl inte vara jättekomplicerat? Även om jag inte klarar det...
RaderaJag hade heller inte klarat det, men världen behöver den här typen av gubbar:
Raderahttps://www.youtube.com/watch?v=WZxWt7ZgXKc