tisdag 7 april 2026

Kompost-post

Jag har två ständiga odlingsproblem:

  1. Jag har för lite jord.
  2. Jag har bara en kompost, så det översta lagret är aldrig förmultnat eftersom jag hela tiden fyller på.

I år tänkte jag lösa bägge på en gång. Eller ja, jordbristen får jag kanske dras med tills jag får tag i billig jord, men förhoppningsvis bygger jag bort problemet undan för undan, bl a genom att använda materialet från min varmkompost.

Så här ser det ut i komposten efter vintern och lite omgrävning i den:

Det som ser ut som trädstammar på toppen är grönkålsstjälkar som jag sågade i mindre bitar för bara ett par veckor sedan. Grönkål kan man skörda även på vintern och jag tog det sista någon gång i januari.

För att komma åt hela komposten knäppte jag upp den på sidan. Här ser man tydligt de olika nivåerna av förmultning som skett sedan den tömdes senast.

Så plockade jag bort väggarna för att komma åt allt godis.

Totalt var det 4-5 skottkärrelass. Merparten av det tänkte jag gräva ner direkt i en odlingslåda istället för att, som jag gjort tidigare, hälla skräpet i ett kompostgaller för vidare förmultning. Jag tänker att om jag bara lyckas gräva ner allt så att det göms för fåglar och andra djur borde det fortsätta att förmultna under årets odling. Om det kommer att funka i praktiken lär visa sig.

I de flesta odlingslådorna har jag blandat ner en mix av koskit och halm som jag fick av granngården i höstas. Nackdelen med det är att det blir svårgrävt. Halm förflyttas lättast med grep och jord med spade, blandningen av bägge förflyttas helst inte alls. Men lådan där jag hade grönkål en stor del av vintern har förskonats (halmen ses istället till höger i bild), så i den grävde jag över jorden till ena sidan.

Hålet i nederkant fyller jag med kompost.

Återstår bara att ösa tillbaka en del av jorden, så är det klart för odling. Här blir det en sen sort av potatis i år. På så vis får komposten ruttna i lugn och ro fram till sen höst, då det förhoppningsvis ska vara mer jord än matrester.

Resten av kompostmaterialet hamnade i växthuset där det ska odlas tomater. Det är en gröda med stort näringsbehov, så jag hoppas att plantorna sätter pris på mina äggskal och äppelskruttar. Än så länge har jag bara inomhus förodlingar, men det känns bra att komma igång lite även utomhus. Det måste ju bli vår även detta år.

10 kommentarer:

  1. Så där gör jag också det sista komposteras samtidigt som något växer ovanpå. Fast jag tömmer aldrig varmkomposten helt, har hört att man ska lämna ett par spadar kompost i botten så bryts nytt avfall ner snabbare.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag tror att jag lämnade ett par spadar. Det är svårt att helt tömma min kompost helt och jag tänkte också att det var logiskt att låta lite av den gamla bakteriefloran smitta av sig på det nya som hälls ner.

      Men så bra, då låter det som att jag tänkt rätt, att komposten fortsätter att jobba i botten av odlingslådan.

      Radera
  2. Nämen så lämpligt att tipsa dig om en ny bok som handlar om kompost med titeln 'Kompost: vägen till en bättre jord'. Författare är Bella Linde och Lena Granefelt, trädgårdsproffs.

    Läste om den i en annan blogg som är småtrevlig även om den ligger under Expressen. Svante Öquist heter bloggaren som har en helt fantastisk trädgård.

    Har läst där om deras kompost, ser ut som en tombola, som tydligen är toppenbra. Det är roligt att läsa om trädgård och odling även för mig som idag bor i lägenhet. Odling är viktig kunskap!

    Ett smart system som samlar regnvatten har de också. Inget för den som är snål men det är säkert möjligt att göra en snålvariant. Tror det var något tyskt fabrikat.
    Färdigpåskat här för i år och åter till forskningen. //Annette

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack för tipset!

      Som jag har förstått det är fördelen med "tombola"-komposter att du enkelt kan blanda innehållet i den.

      Man kan väl säga att jag har snålvarianten i form av regntunnor. Tre stycken, så när det regnat har jag 600 liter regnvatten att tillgå.

      Det går att odla rätt mycket även i lägenhet om man har lust. Särskilt om man har en balkong, men även i krukor inomhus.

      Radera
  3. Hur har du det på maskfronten? Mask i komposten?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Bra fråga! Det vet jag faktiskt inte. Däremot är det rejält med mask i odlingslådorna. Kan man tillsätta mask till komposten?

      Radera
    2. Ja, du kan lägga i mask från odlingslådorna, då går det fortare med komposteringen.

      Radera
    3. Så bra! Nu är ju komposten nästan tom, men så fort jag fyllt på där får några maskar flytta in.

      Radera
    4. Undvik latmaskar så går det bra.

      Radera
    5. Haha, det är ett viktigt tillägg!

      Radera