onsdag 14 oktober 2026

Hur slarvar man bort 38 bussar?!

Är du en tankspridd typ som brukar slarva bort saker kan jag trösta dig med att du inte är värst. Storstockholms Lokaltrafik slarvade bort 38 bussar! När de skulle säljas upptäckte man att bussarna var borta och polisanmälde det som stöld.

Dagen därpå kom man plötsligt på vad som hade hänt. SL hade försökt kränga de här bussarna tidigare, men den tilltänkte köparen hade så bråttom att bussarna hade hämtats innan affären var i lås. Så nu har man rett ut detta, slutet gott – allting gott?

Nej, inte precis. När bussbolagen inte lyckades kommunicera med varandra blandade man in både polisen och Transportstyrelsen. Vad kostar det? Apropå kostnader, hur tusan kan man klanta bort 38 SL-bussar?! Det måste ju handla om miljoner! Det låter lite som när staten ”sålde” tusen bilar till Nordkorea och ”glömde” att ta betalt.

Det är inte precis gratis att åka kollektivt i Stockholm. Många gånger blir det dyrare att ta bussen än att köra med egen bil och här har vi kanske förklaringen. Jag tror nog att SL:s presstalesman hade ett hum om händelseförloppet redan dag 1, men faktum kvarstår att SL släppte iväg 38 bussar man inte fått betalt för till ett icke-namngivet bussbolag som verkar lika struligt som SL, och sedan ringde till polisen för att reda ut det hela. Min standardlösning ”Avgå alla!” lär väl inte appliceras den här gången heller. Alla kan göra fel och det är ju ändå bara skattepengar.

13 kommentarer:

  1. Ja inget normalt företag hade levererat innan köpeavtalet var klart. Okej att man kan sätta betalningen vid en senare tidpunkt, men köpeavtalet ska ju vara klart. Det hade man angående Nordkorea. Så det var inte så att staten "glömde" ta betalt, det var Nordkorea som struntade i betalningen. Men man kan ju ifrågasätta rimligheten att ge kredit i den storleksordningen...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, jag ifrågasätter ALLT kring både detta och Nordkorea :-)

      Radera
  2. Det var bussigt att släppa iväg fordonen innan de sålts. :-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Bussigt är inte ordet jag hade använt :-)

      Radera
  3. Man kör inte iväg med 38 bussar utan vidare fran vad jag utgar ifran är ett last omrade. Det luktar pengar under bordet lang väg.
    /Annika

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, någon skit är det, men jag utesluter inte ren inkompetens heller.

      Radera
  4. "Enligt SL har bussarna körts bort av ett företag som skulle köpa fordonen."

    Det låter på SL som om köparen hämtat bussarna olovligen, men det finns ju inte en chans att SL inte samarbetat med dem kring bortkörningen.
    Med det sagt är säkert någon chef förvirrad kring det hela, men det låter ju mer som om SL har problem internt än att köparen gjort någon fel.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Klart att de har, och det här hade de kunnat lösa utan att blanda in hela världen.

      Radera
  5. SL har ju gps-spårning på alla sina bussar... Varför polisanmäla när de bara kan se i datorn var de befinner sig?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Kolla aldrig en bra story, ett av journalisternas mantra

      Radera
    2. Den kanske inte funkade. När de var på väg att sälja bussarna kan de ju ha tagit bort gps-grejerna.

      Radera
  6. 38 oanvända bussar kanske kostar en del i försäkring, underhåll och parkeringsutrymme. Förmodligen billigare att låta köparen lösa det så fort som möjligt.

    SvaraRadera
    Svar
    1. De var femton år gamla och avställda. P-utrymme tar de ju, men eftersom SL verkade ha utrymmet tror jag inte att det var ett problem. Hur som helst, man släpper inte iväg något innan man har ett färdigt och signerat avtal, det lär sig de flesta av oss redan i högstadieåldern och med betydligt billigare objekt.

      Radera