Det är skit att det ska kosta så mycket att parkera vid sjukhus! Helst hade jag sett att den som betalar en patientavgift får stå gratis med bilen utanför, men det lär inte hända. Det är inte bara kostnaden som stör utan att det är ett orosmoment i en stressad situation. Själv vägrar jag att använda parkeringsappar och särskilt när man parkerar vid sjukhus är det svårt att veta hur lång tid man ska stå där.
Men det finns
lösningar, åtminstone om sjukhusbesöket inte sker i panik utan kan
planeras. Jag har varit en hel del på Danderyds sjukhus och
Karolinska sjukhuset i Solna, lite som patient, men mest som anhörig
chaufför. Vid bägge sjukhusen kostar det 30 kr/timme att parkera, vardag som
helg, dag som natt.
Danderyds sjukhus ligger några hundra
meters gångväg från Mörby Centrum där man får stå gratis två
timmar på vardagar, tre timmar på helgen. Inte tillräckligt för
ett besök på akuten, men en bokad tid borde klaras. Har man en
chaufför kan patienten köras till sjukhuset, därefter parkerar man
och efter ett par timmar parkeras bilen om.
Karolinska är lite knepigare, men vid
Solna Kyrka, c:a 500 meters gångväg från Karolinskas huvudentré,
får man stå två timmar med P-skiva. Skivan ställs på
nästkommande hel- eller halvtimme, så om du kan tajma ditt besök
betyder det i praktiken att du får parkera i två timmar och 29
minuter.
Själv hade jag en kompis med
boendeparkering fyra kilometer från KS och under kontorstid brukade
både han och hans bil vara på jobb, så då kunde jag stå där.
Och ja, jag inser att det inte lönar sig om jag räknar promenaden
som ”arbetstid”, men för mig är promenader inte arbete utan en
lågintensiv träningsform med meditativa inslag.
Går det att parkera gratis vid besök
på sjukhus i Stockholm kan man antagligen göra det i hela Sverige.
Detta spartips gäller förresten inte bara sjukhusbesök. Vart jag
än ska där det finns risk för P-avgifter tar jag reda på var
närmaste köpcentrum finns. Där finns nämligen också gratis parkering. Detsamma gäller ofta för infartsparkeringar och en del
kommunala byggnader. Det går också att hitta gratisparkeringar
längs gatan i bostadsområden. Med Google Maps street view kan
man ”gå” runt i området virtuellt i förväg och läsa på
skyltar vad som gäller.
Det står dig fritt att tycka att det
är konstigt att jag planerar och engagerar mig för att slippa
betala några tior i P-avgift. Själv tycker jag att det är konstigt
att titta på Skavlan eller Let's Dance, men det finns massor av
människor som gör det ändå.



Fråga från en lantis: är det inte allra enklast att åka kommunalt om man bor i Sthlm och ska till ett sjukhus? Om man inte tänker på biljettpriset 43 kr (enkel) förstås.
SvaraRaderaPå vissa tider och platser skulle jag inte våga det, men ibland passar det. Priset är en sak, sedan är det kanske inte alltid så kul att åka kollektivt på väg till sjukhus, om man är sjuk eller skadad.
RaderaJag kan förstå tider men platser? Kan inte tänka mig någon plats i Stockholm som inte jag skulle kunna vistas på, där emot vilja är en annan sak. En förlupen kula verkar ju kunna träffa en var man än är. Att gå fyra km är väl ok, du får motion och slipper betala.
RaderaHar du t ex åkt blå t-banelinjen mot Hjulsta eller pendeltåg mellan Stockholm och Södertälje? Det hade jag inte gjort när jag lämnade Sverige och nu har det gått ytterligare några år och knappast blivit lugnare.
RaderaOch eftersom det finns platser där inte ens blåljuspersonal vågar åka in utan backup är det inte märkligt att jag också har sådana platser. Jag hade 1-2 områden i min egen förort som jag även undvek en vardag mitt på dagen.
Att gå 4 km (ca 50 min) för att slippa betala 80 spänn i parkering gör dig onekligen till vår tids sparmessias.
SvaraRaderaVi andra betalar. Du vandrar.
Respekt!
4 km på 50 minuter är min första invändning. Nog tar jag det på 35 i alla fall. Men jag är helt med på att andra fortfarande skulle se det som felprioriterat. Som motargument skulle jag säga att jag rör mig för lite, och då ligger jag ändå garanterat i den mest rörliga tiondelen, så då är det fler som behöver det.
RaderaDå går du 7 km/h, en mycket rask promenad!
RaderaJag skulle inte säga mycket rask, men absolut rask. Jag går snabbt, det är lite av min superkraft och något som kanske hindrade mig från att börja löpträna. Jag gick så pass snabbt och sprang så pass långsamt att det inte fanns så mycket tid att vinna :-)
RaderaGå 4 km för att få gratis parkering .... nej du där går gränsen. Glad ändå att någon annan gör det för då kan jag hoppas på att det finns en parkering till mig.
SvaraRaderaMin gräns är lååångt högre än 4 km ;-)
RaderaNär är det värt att gå 4 km? Om det kostar 1.000 kr att parkera? Eller kanske 500:-? Eller är det mer åt 50.000:-?
RaderaJag ska berätta en hemlis. Ibland går jag fyra kilometer eller springer tjugo kilometer utan att spara eller tjäna en enda krona. Bara för att jag vill må bra fysiskt och psykiskt.
RaderaDet var gratis till dess att det ställdes bilar på parkeringarna som inte hade något med sjukhusbesök att göra. Riktig "långtidsparkering" bla med skrotbilar och liknande men även andra mer vanliga körbara.
SvaraRaderaDet var ju bara en tidsfråga till dess det skulle missbrukas, är själv förvånad över att det tog så lång tid innan skrotparkering tidsbegränsades.
Är fortfarande förvånad över att det är fritt fram att bara gå rakt in på sjukhus med avdelningar. Det är liksom upplagt för "händelserika och spännande" scenarier framöver. Men som borgmästaren i London sa, det är något man får räkna med när man bor i en storstad
Fast det borde gå att lösa med ett p-tillstånd man får i receptionen.
RaderaNär det gäller långtidsparkering kan man bara förbjuda bilar att stå mer än sex timmar eller så. Än så länge hinner man väl få hjälp på akuten även på den tiden.