torsdag 20 november 2025

The show must go on

Under 00-talet kunde jag inte vara sjuk på jobbet. Eller det är klart att världen överlevt det också, men jag bokades långt i förväg in för att underhålla som komiker på firmafester och comedyklubbar. Företagen hade ingen backup-plan och klubbarna skickade ut reklamannonser till tidningarna långt i förväg. Om jag insjuknat hade jag gått miste om arvodet, men ändå tvingats betala för hotell, tåg eller flyg. Men det hände aldrig. En gång stod jag på scen i 45 minuter med 39 graders feber.

Det var mycket som var skönt med att avsluta den karriären, men detta kan ha varit den största fördelen. Före och efter den perioden har jag inte haft det problemet. När jag jobbade på kontor kunde jag bara ringa och sjukanmäla mig samma dag och sedan fick andra ta problemen. Allt det kostade mig var en karensdag.

Men nu är jag där igen. I november och december är jag inbokad på marknader för att sälja honung 2-4 dagar i veckan. Blir jag sjuk säljer jag ingen honung och förutom att jag redan betalat för att stå där går jag miste om många tusen kronors försäljning för varje sjukdag. Då behåller jag visserligen honungen och kan sälja den senare, men det finns inga julmarknader i januari, och vid nästa års julmarknader har jag ny honung att sälja.

Jag har inte tänkt så mycket på detta eftersom jag lyckligtvis har ett väldigt bra immunförsvar. Om jag någon gång blir förkyld brukar den vara över på några timmar. Men den här veckan för jag en kamp mot bacillerna. I söndags hade jag en svag huvudvärk jag tänkte berodde på konstiga sovtider (som kvällsmänniska är det tungt när väckarklockan piper kl 6 för att jag ska åka på marknad) och efter det har jag känt mig allmänt seg och haft en irriterande klåda i halsen.

Plötsligt tänker jag tillbaka på hur det var när jag åkte kors och tvärs mellan julborden och på hypokondrikers vis hostade och harklade medan jag funderade på om rösten skulle hålla över nästa föreställning.

I eftermiddag ska jag på marknad och lördag-söndag är det en ny marknad där jag för ovanlighetens skull ska stå inomhus, men det är ändå slitsamt att släpa på honungslådor och smila åt kunder, och jag kan tänka mig bättre säljpitchar än att stå och hosta samtidigt som jag säljer matvaror. Jag får väl glädja mig åt alla de dagar väckarklockan inte ringer eller gör det en vettig tid som jag bestämt själv. Om fyra veckor är jag där igen.

13 kommentarer:

  1. Sälja i bulk till någon som knallar?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har precis börjat göra det till en som inte säljer på samma marknader som jag. Tror inte att det kommer bli några jättevolymer, men det är i alla fall ett test på om det är en framkomlig väg.

      Radera
  2. Har du provat med en hemsida/"internetbutik" där du säljer din honung? Om inte, varför?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Nej, det har jag inte. Två skäl:

      - Om man inte köper ganska stora volymer blir fraktkostnaden väldigt hög per kilo.
      - Honung är en sådan produkt många vill köpa lokalt, lite grann som färska jordgubbar på sommaren. Därför tror jag ändå inte att jag skulle sälja några större volymer till någon på distans.

      Radera
    2. Kanske kunde vara en idé för att publicera var du kommer finnas för den som vill köpa (eller köpa mer) även om du inte har webbutik?
      Krya på dig...

      Radera
    3. Det gör jag i sociala medier.

      Tack!

      Radera
    4. Ja, det finns många människor som inte bryr sig så mycket om fraktpriset, särskilt om det är något speciellt de hittat. Alla är inte (dvs det är få) som Sparo och tittar på prislappen i alla lägen.
      Och såhär till jul är det extra efterfrågan på mer udda grejer, ja sånt som kan tänkas bli julklappar tex. Eller som signalerar rätt saker inom en grupp.

      Det är väl gratis att lägga upp annons på Finn.no?
      Det är alltid bättre att prova än att spekulera, verkligheten visar sig ofta vara konstigare än man kunnat föreställa sig.

      Vad har du att förlora, förutom några minuter att skapa en annons?

      Radera
  3. Hur mycket honung har du i år som ska säljas

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag hade 570 kilo. Jag har inte vågat räkna efter hur mycket det är kvar, men gissningsvis närmare 400 än 300. Flyter det på kanske jag kan komma under 200 innan jul.

      Radera
  4. Men hosta eller kliande i halsen botar man ju med sprit (wishkey eller vodka) och så kan man ta tex viks blå extra starka. Har alltid fungerat för mig. Sprit är en mirakelmedicin när det gäller det. I för sig äter jag lågkolhydratmat ("lcfh"), så jag blir i princip aldrig sjuk förutom att det kan klia lite i halsen och någon enstaka hostning... går över fort. Som jag ser det är det ett "icke problem"...

    SvaraRadera
    Svar
    1. Whiskey/vodka är svårkombinerat både med bilkörning och marknadsförsäljning :-)

      Det kan gå flera år mellan mina förkylningar, så jag ska inte klaga. Och även nu hoppas jag att det ska gå bra. Kände feber igår kväll och rejält halsont i natt, men nu har det återgått till försiktigt kliande och lätt hosta, så kanske blåser det över nu.

      Radera
  5. Samma Anonym... stavar som en kråka. 👀 "LCHF" lågkolhydratkost, skulle det vara egentligen. 😃

    SvaraRadera
    Svar
    1. Själv har jag högt intag av kolhydrater, så jag vet inte vad jag ska ange som skäl till att jag inte blir sjuk. Tur kanske, eller gener. Eller att jag undviker en massa tillsatser i maten genom att laga nästan allt från grunden.

      Radera