torsdag 5 februari 2026

På jobbet jobbar man

Jag har inget emot att folk jobbar mindre. Det tror jag att många skulle må bra av, och eftersom medellönen är så hög att jag enkelt kan leva på mindre än hälften borde många kunna ta det steget. Fast det är ju aldrig så de menar, de som förespråkar arbetstidsförkortning, de vill ha betalt för att jobba heltid utan att göra det.

en socialförvaltning i Göteborg har de börjat jobba enligt ”100:80:100-metoden, samma mängd arbete på mindre tid för samma lön”. Nästan lika smart som att halvera skatteintäkten, men skapa dubbelt så mycket välfärd för pengarna. Att ingen tänkt på det tidigare!


Jo, här är en som har det.

Alla har vi mer eller mindre produktiva dagar, men är jag fördomsfull om jag påstår att det bara är i kommunal eller statlig, skattefinansierad verksamhet, man utan vidare kan sänka arbetstiden med en femtedel och ändå hinna med samma arbete? Jag är på jobbet för att jobba. Inget gör en arbetsplats segare än att inte ha nog att göra. Visst kan jag slösurfa en stund, men sen då? På anställningar där jag haft för lite jobb har jag tagit på mig mer, det brukar sällan vara ett problem.

Jag har jobbat i många typer av företag, men det var bara under en praktikvecka på Posten jag upplevde att det fanns människor som drog runt på arbetsplatsen med flera timmars dötid varje dag. T ex möttes fyra anställda varje dag i källaren för att spela pingis i ett par timmar mellan morgonmötet och lunchen.

Kul för dem, men det bygger på dåligt ledarskap och/eller skattefinansiering. Jag är den förste att applådera socialförvaltningens omställning, men jag tycker inte att de ska ha bibehållen lön. Istället borde de anställda bli ersättningsskyldiga för den arbetstid de tidigare fått betalt för som bevisligen bara fanns där för att de lyckades dra ut på sina arbetsuppgifter.

35 kommentarer:

  1. Lo vill tydligen sänka arbetstiden från 40 till 35 timmarsvecka med bibehållen lön.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Helt OK, bara LO skjuter till pengarna för reformen. Är det någon organisation som skulle ha råd är det kanske just LO.

      Radera
  2. Jag vill påstå att du är fördomsfull. Har jobbat som tjänsteman på ett antal stora svenska företag och det maskas rejält bland många i personalen. Många fuskar också med arbetstiden och jobbar 80% om inte mindre, eftersom företagen inte har stämpelklocka utan "förtroendeflex".

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag ska inte säga att inte jag också sett fusk, det har jag. Men att genomgående ta bort en femtedel av arbetstiden utan att det skulle braka ihop? Är det så illa på något privat företag?

      Radera
    2. Oja, det skulle inte vara något problem hos min nuvarande arbetsgivare förutsatt att den kvarvarande arbetstiden faktiskt användes till arbete och att inte maskandet fortsatte i samma proportion.

      Radera
    3. Låter som att du skulle behöva hitta en ny arbetsgivare :-)

      Radera
    4. Det fungerar likadant överallt om vi pratar om stora företag med tusentals anställda. Är antagligen annorlunda på små firmor där folk inte kan gå under radarn på samma sätt. Bara det faktum att de anställda kan "jobba" hemifrån ett par dagar i veckan stärker min tes. Hemmajobbarna har statusen "Away" på Teams större delen av dagen :)

      Radera
    5. Jag har jobbat på företag med några hundra anställda och där har det inte vaskats i närheten av en femtedel av arbetstiden, men jag har såklart bara mina egna begränsade erfarenheter på det.

      Radera
    6. Du har helt rätt. Skillnaden är att fusket med arbetstiden kostar din arbetsgivare pengar och då borde hen göra slag i saken och åtgärda problemet. Eller så tycker hen att det är ok. Så länge det inte är mina pengar (skattepengar) har jag inget problem med det. Men slösandet i statlig regi, med andras pengar, det är problematiskt för mig

      Radera
  3. Man kan vända på det oxå, och se det från en kvinnas perspektiv.
    Enligt bif. länk tjänade kvinnor i Sverige ca 90% av en mans lön under 2024
    (4,6% om man tar hänsyn till ålder, utbildning, yrke, sektor och arbetstid.)
    Globalt sett ska siffran tydligen vara ca 23% (men den kan jag inte verifiera).

    Som biodlare vet man ju att kvinnorna gör hela jobbet...

    https://www.ekonomifakta.se/sakomraden/arbetsmarknad/loner/lonegapet-mellan-kvinnor-och-man_1209897.html

    //Bidrottningen

    SvaraRadera
    Svar
    1. När de redan i andra meningen i rapporten diskvalificerar sin egen siffra känns det inte våldsamt objektivt, men är ingen förespråkare för lönegap om de inte har rimliga förklaringar, t ex att män satsar mer tid och energi på karriären än kvinnor, jobbar längre tid sammanhängande osv.

      Fast jag förstår inte riktigt vad det har med en allmän arbetstidsförkortning att göra.

      Radera
  4. Jag har i stort sett alltid drivit eget och då är det väldigt enkelt. Jobbar du inte så blir det heller inga pengar in. Punkt.

    Men de få månader jag som ung hade olika anställningar tyckte jag att alla kollegor på olika sätt gjorde sitt bästa för att maska.

    Det var väääldigt långa rökpauser, ideliga toalettbesök där man tog med sig en bok eller dagstidning och sedan blev kvar ett bra tag, och så vidare.

    Detta var för väldigt länge sedan, hur det är idag med sociala medier vågar jag inte ens tänka mig, har man ett jobb där man sitter vid datorn blir det nog en hel del slösurfande under en arbetsdag.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Exakt, det blir mer renhårigt. Det enda som skaver är att det är en del oavlönat jobb, som bokföring, deklaration och i mitt fall en del spek-jobb.

      Jag tänker att det borde märkas om inte jobbet blir gjort, även på företag med anställda.

      Radera
  5. Jobbar själv inom offentlig sektor men har vänner som jobbar inom det privata. Maskandet verkar vara lika utbrett överallt.

    SvaraRadera
  6. Jag arbetade återkommande som handläggare på en statlig myndighet i början av 00-talet. Jag arbetade 50% av tiden (gjorde ett "ryck" och arbetade snabbt och effektivt) och sysslade med resterande 505 av tiden med daytrading på Nordnet. Trots detta handlade jag dubbelt så många ärenden som mina kollegor och hade bästa score när det gäller kvalitet (och kollegialt samarbete...).

    Nu arbetar jag sedan några år som konsult i eget AB, och där får jag betalt utifrån produktivitet, så inget maskande där inte!
    /Christoffer.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Illa när man nästan går in för att vara slö och ändå är mest effektiv :-)

      Radera
    2. Ja, verkligen. Övrigt kollegor arbetade långssamt, stod och pratade etc. Arbetet var så tråkigt så jag kunde bara hålla mig motiverad om jag gjorde korta men effektiva insatser. Istället för att stå och prata gjorde jag en insats för min ekonomi :-).
      /Christoffer

      Radera
  7. Runt 2000, arbetade jag på ett bostadsbolag som hade bostäder för socialfall och flyktingar. På en anläggning kom föreståndaren framåt kl 11 fast vi började kl 8 på mornarna. Jag ambulerade runt och såg hur det var på alla ställen, ganska lite att göra, så mycket dötid som var ungefär en halvtid. Dessutom var man ensam en hel del. En person kunde lätt ha haft två ställen. Dessvärre så verkar det som folk trivs med att lulla runt och ha betalt för det.
    Jag blev efter en tid argsint och deprimerad, började skriva dikter i mitt bedrövlig tillstånd.
    Den tiden minns jag som snöglopp och grådis./M

    SvaraRadera
    Svar
    1. Just det där är obegripligt, att folk hellre såsar runt än att de faktiskt gör något.

      Du skulle ha gett ut diktsamlingen med titeln Flyktiga skattekronor.

      Radera
  8. Tycker snarare att detta dessa arbetsplatser skulle vara i behov av tidsstudier samt återgång till ackordlön. Föreslå det för LO.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Haha! Det vore värt en del bara att se minen på den facklige representanten.

      Radera
  9. Jag kan säga att jag hade ett jobb där jag var väldigt effektiv (i början). Jag gjorde mina uppgifter och chefen gav mig nya uppgifter när jag var klar. En dag sa hon nämen nu kan du surfa resten av dagen för jag kommer inte på mer du kan göra. Hem fick man ju inte gå förstås :), när jag sedan bytte inom samma företag och fick en annan chef. Så var de mer press på att göra saker jag var fortsatt snabb men de som irriterade mig var att folk som då inte jobbade lika snabbt (jag jobbade inte bara snabbt utan också väldigt felfritt skall tilläggas) men hade bättre lön. Vilket gjorde att jag efter ett tag tappade sugen för varje effekt höjning man gjorde genom att kanske programmera ett script eller ändra nån procedur gjorde inte mig gladare. Lönen stod still oavsett därför blev jag sen ganska distanserad och valde själv att inte söka till mig nya uppgifter för jag fick inget för de. De värsta som kan hända är ju att företag vill att man ska göra saker som inte ens man är anställd för vilket hände. Så att folk drar sig för att göra uppgifter kan ju bero på flera saker i mitt fall var de avsaknaden av att jag inte fick nåt för de. Nu har jag bytt arbetsgivare och fick en nytändning där jag igen frivilligt tagit på mig nya uppgifter. Vilket uppskattas och jag är fick upp lönen med nästan 10.000 sek.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det där låter som ett ställe man gör klokt i att försöka få till ett tidigt utvecklingssamtal där man utan att förhäva sig själv förklarar att man är effektivare än alla andra och förväntar sig att bli belönad därefter. Det går såklart inte på dagen, men får man ingen respons är det nog bara att rösta med fötterna precis som du gjorde.

      Radera
  10. "Jag är den förste att applådera socialförvaltningens omställning, men jag tycker inte att de ska ha bibehållen lön. Istället borde de anställda bli ersättningsskyldiga för den arbetstid de tidigare fått betalt för som bevisligen bara fanns där för att de lyckades dra ut på sina arbetsuppgifter."

    Helt rätt!

    Jag tror inte de tänkt på att arbetstidsförkortning med bibehållen lön är a) ett erkännande att man har maskat eller b) en välfärdssatsning (för de anställda) eller c) ett ännu stressigare arbetsliv (stress är den vanligaste orsaken till psykisk ohälsa och sjukskrivning)

    För övrigt intressant att Danmark och Norge infört arbetstidsförkortning. Hur gick det?

    Tom-Hjördis

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag vet fan inte hur de tänkt.

      Norge kör väl 7,5 timmar, men ingen aning om när det kom till och hur det såg ut tidigare.

      Radera
  11. Ofta jobbar man hårt och ambitiöst i början. Men sedan blir det tydligt att man ändå inte får något för det. Och då börjar man istället sakteliga sjunka till den nivån då någon märker/säger något.

    Och den nivån är ofta pinsamt låg.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det är i det läget jag började leta efter nya jobb.

      Radera
  12. Jag tror inte på förklaringen:

    "– Vi är mer effektiva, hinner med det som gör livet roligare och kan tack vare det göra ett bättre jobb, säger Lisa Willenhag, terapeut inom socialtjänsten på Socialförvaltningen Nordost i Göteborg."

    Jag hade trott på det om verksamheten hade t ex automatiserat vissa arbetsmoment. Jag tror inte på att de blivit mer produktiva för att de "hinner med det som gör livet roligare". Det låter för bra för att vara sant. Varför bara sänkta till 80 % av arbetstiden? Om de hinner med ännu mer av det som gör livet roligare så kanske de blir ännu mer produktiva?

    "Jeanette Hedberg på SKR säger att även om det finns lyckade exempel är en storskalig arbetstidsförkortning inom kommuner och regioner inte möjlig:

    – Det finns ingen plan för hur förlusten av timmar skulle hanteras.

    Hon anser samtidigt att mer kunskap behövs om effekterna och hoppas att SKR:s externa utredning om arbetstidsförkortning, som ska vara klar i november, kan bidra med det."

    Det behövs garanterat mer kunskap om effekterna.

    Tom-Hjördis

    SvaraRadera
    Svar
    1. Nej, så plötsligt lär det inte gå, om de inte var ganska ineffektiva tidigare.

      Radera
    2. Produktiviteten har ökat med 25 % per timma. Det motsvarar typ 20 års normal produktivitetsökning. Det är en angelägenhet för hela riket. Har kungen i samråd med statsministern kallat till konselj för att underrätta folket om det ekonomiska genombrottet (sammanbrottet?) på den svenska arbetsmarknaden?

      Tom-Hjördis

      Radera
    3. De har de antagligen inte.

      Radera
  13. Om det är så att de kan göra jobbet på 4 dagar iställer för 5 så tycker jag att arbetsgivaren lånar ut sina anställda en dag i veckan till ställen där det uppenbarligen är brist på personal, som äldreomsorgen (de har så tajta scheman att de inte hinner gå på toaletten rapporteras det i media), vård (sjuksköterskorna måste springa mellan patienterna, hinner inte heller med att gå på toaletten rapporteras det i media). Och så har vi ju snöskottning som ju i media rapporteras vara under all kritik. Ja, så har vi polisen som ju avskriver brott fastän alla bevis finns dokumenterade.
    Det verkar inte finnas någon ände på områden där det är brist på personal och där verksamheter - och tredje man - blir drabbade.

    Men är det egentligen så att ändamålet är att skatten ska höjas, för det är den enda lösningen som verkar framföras av de ansvariga (politikerna)?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det är också ett rimligt sätt att lösa det, om det inte går att sparka en femtedel av arbetsstyrkan.

      Radera