Nu trycks 700 miljoner valsedlar inför höstens val. Det är ungefär hundra valsedlar per
röstberättigad invånare och då är det ändå en femtedel som
inte röstar förutom de som röstar blankt och därför inte behöver
partiernas valsedlar.
Tryckningen kostar valmyndigheten 28
Mkr, men små och nystartade partier får betala tryckningen av sina
egna valsedlar. Dessutom måste de, till skillnad från de
etablerade partierna, själva distribuera och lägga ut valsedlar i
de runt sextusen vallokalerna.
Att Sverige fortfarande envisas med
partiseparata valsedlar trots det gigantiska slöseriet av såväl
pengar som miljö (undrar t ex hur många mil som körs runt med
valsedlar) kan jag inte tolka på något annat sätt än att
etablerade partier gillar systemet med en ekonomiskt tuff tröskel
för nya partier. Jag hittar bara ett enda försök, när två
Sverigedemokrater för tolv år sedan motionerade om gemensam valsedel.
Motionen avslogs.
Hade man gjort som exempelvis Danmark
och haft en enda valsedel skulle ju nya partier slippa trycka
valsedlar för hundratusentals kronor. Ännu viktigare, det skulle
göra att alla väljare kände till deras existens. Hittills har 127 partier anmält att de
ställer upp i höstens riksdagsval. Hur många känner du till? Jag
fick ihop runt tjugo som jag åtminstone hade hört talas om.
Kanske hade en gemensam valsedel inte
förändrat valresultatet, men eftersom jag inte ser några nackdelar
överhuvudtaget borde alla partier som inte uttryckligen säger sig
strunta i såväl pengar som miljö jobba för att det blir
verklighet.

Trösklar är varje etablissemangs favorit. Oavsett om det är etablerade politiska partier, eller större oligopolbolag som gärna ser stora och dyra regleringar för att hålla mindre konkurrenter borta.
SvaraRaderaDen politiska processen bör naturligtvis vara så enkel och billig som möjligt. Jag skulle gärna avskaffa 4%-regeln också. Eller i alla fall sänka den till 1%.
Någon gräns kanske är rimlig att ha för att inte varje parti med 0,3 procent ska få en egen partigrupp på en person, men 4 procent är högt. Det där hade man ju kunnat motverka genom att inte ha så himla många ledamöter. Men en riksdag på runt 100 personer hade varje person representerat en procent och det vore nog en vettigare gräns.
RaderaJag är inte så säker där. Vi vill ju nu bli av med Centern, Liberalerna och MP. Helst en gång för alla. Som en god början på något nytt.
RaderaMvh Investeraren
Personligen skulle jag inte gråta blod om dessa tre försvinner, jag talar mer utifrån ett demokratiperspektiv.
RaderaTrevligt att man hittade "Gazalistan" bland de anmälda partierna. Än är inte den sista idioten född, trodde valet i höst handlade om Sverige, inte om ett dysfunktionellt ökenland hundratals mil härifrån.
SvaraRaderaDet låter onekligen som en lite för smal nisch.
RaderaDet hade varit så enkelt att logga in på en hemsida och lämnat sin röst. Och för de som inte klarar av det, kunde någon myndighet (försäkringskassan t.ex, eller skatteverket) hjälpa till med det. Noll valsedlar behöver tryckas, noll valsedelsräknare behövs och resultatet är klart direkt utan risk för aktivister som gömt valsedlar eller "räknat fel".
SvaraRaderaMen som du redan konstaterat gynnar nuvarande system de etablerade partierna så någon ändring kan man nog inte hoppas på.
Det gynnar mig också som jobbar som röstmottagare.😊
RaderaPeter
De kommer säkert så småningom, men jag vet inte hur det ska lösas rent praktiskt. Ska man logga in med bank-ID blir det i praktiken sju privatägda banker som ska bestämma vilka som får rösta i Sverige.
RaderaNu har vi en regering och SD som ofta säger att man inte ska slösa med skattemedel, och så sänker dom kostnaden för kollektivtrafiken som kostar staten 7 miljarder. Dessutom är det ett förslag som S,V och Mp har drivit under hela den här mandatperioden som SD och regering varit emot tills nu, när det är 3 månader kvar till valet,varför??
SvaraRaderaJag tror att du har svaret där. Det är 3,5 månader kvar till valet och just nu är det allas högsta prioritet.
RaderaHelt ovidkommande (jag googlade "mäklare ordblind"):
SvaraRaderahttps://sparosverige.blogspot.com/2021/06/vi-ar-alla-narmast-sorjande_01755243048.html
Ska sälja en fastighet, är inne på tredje mäklaren nu. Nummer ett hälsade på, hörde aldrig av sig. Nummer två hörde av sig kanske varannan vecka, då med tydligt bristande intresse. Nummer tre var helt underbar fram till och med att kontraktet skrevs, sedan ovanligt trög process + ordblindhet och noll sälj i annonsen. Jag får själv skriva om så gott som varje text, och bara ibland lyckas mäklaren kopiera min text och lägga in på rätt ställe. Kackiga bildtexter. Viktig information saknas.
Varför är det så här? Tjänar mäklarna tillräckligt bra ändå? (Nej, jag har inte problem med att en del är ordblinda, men man borde i alla fall kunna kopiera och klistra in korrekt text.)
Jag tror inte heller att de egentligen är ordblinda utan bara otroligt ointresserade. Varför? Fan vet! I tv-serien Mäklarna konstaterade Kjell Bergqvist att det blivit hårdare tider för mäklare, så han skulle bara tjäna "50-60 tusen för ett par timmars arbete, men det är väl bara att konstatera att det är kundens marknad".
RaderaDet är kul för att det är sant. En del mäklare tjänar otroligt mycket pengar och de orkar inte ens engagera sig för dem. Jag anlitade till slut Hemverket där jag fick göra visningarna själv eftersom jag tyckte att vanliga mäklare är så dåliga på det. Eftersom jag inte är proffs kan jag inte veta säkert, men när det kommer till text känner jag mig mer påläst så jag gjorde som du, skrev till slut min egen annonstext. Och precis som du upplevde jag att inte ens då var det lätt att få dem att kopiera hela texten och få allting rätt.
Samma med bilderna. Ska jag åka till en visning vill jag såklart se bilder på allt. När jag köpte mitt nuvarande hus ingick en lada på över fyrahundra kvadratmeter. En ganska viktig del av fastigheten, tycker jag, men mäklarna hade inte en enda invändig bild av den trots att den var jättefin:
https://sparosverige.blogspot.com/2021/10/vad-gor-man-med-en-lada.html
Obegripligt!
Det borde vara personval också, så kan man rösta bort alla skojare som inte förtjänar vara representanter för folket...
SvaraRaderaKommentaren är tyvärr lite lång
SvaraRaderaValmyndigheten, som ansvarar för att ordna val, har visat förslag på gemensam valsedel 2023;
"Valmyndigheten bedömer att det skulle gå att förändra valsedelssystemet i grunden redan till 2026, om en utredning om detta tillsattes omgående med uppdraget att leverera ett förslag innan 2023 är slut."
Utredning tillsatt: (!)
Utredningen har nyligen lämnat sitt delbetänkande med titeln ”710 miljoner skäl för reformer” (SOU 2026:2). I detta föreslås bland annat att:
* De klassiska partivalsedlarna (de som bara har partinamn men saknar kandidater) helt ska skrotas.
* Valadministrationen (staten/kommunerna) tar över all distribution av valsedlar till röstningslokalerna.
Slutbetänkandet från denna utredning ska presenteras i september 2026. Eftersom processen tar tid och kräver omfattande lagändringar kommer förändringarna inte att hinna träda i kraft till det allmänna valet i september 2026, utan planeras för framtida val.
Det finns en bild på förslaget till en enhetsvalsedel, se länken nedan:
"Förslaget innebär att frångå partivalsedlar, det vill säga att varje parti har sina egna valsedlar. Istället vill Valmyndigheten införa enhetsvalsedlar, det vill säga en gemensam valsedel för alla partier som ställer upp i valet.
länk
https://www.val.se/servicelankar/servicelankar/pressrum/nyheter--pressmeddelanden/nyheter-nya/2023-06-28-forslag-till-nya-valsedlar-presenterades-i-almedalen
1/ Kommittén har valt att i detta betänkande lämna förslag till samlade reformer av valsedelsystemet, vilka får betydelse för mängden valsedlar och deras användning, men som inte direkt har med valsedelns utformning att göra.
Radera2/ I slutbetänkandet avser kommittén att ta ställning till frågor om valsedelns utformning