onsdag 12 augusti 2026

Folkstillestånd eller folkrörelse?

Replokalskrisen” – vad får de allt ifrån? Efter att studieförbunden fått mindre pengar från skattebetalarna är tydligen folkbildningen i kris och nu drabbar det också banden.

Jag har spelat en hel del i band. Ett av dem repade i en skola eftersom gitarristens flickväns mamma var rektor där. Ett annat band repade i en kontorslokal som hyrdes av en ideell förening. Jag har för mig att vi var tolv band på fyra rum, så vi och två andra band fick dela på tiderna i en av betongbunkrarna. Ett par av banden där nere var lite kända, så lokalen funkade nog. Vi var däremot inget vidare och det är det enda band jag var med i där jag tror att jag fick sparken.

Jag blev aldrig en del av det svenska popundret, men poängen är att jag aldrig fick en replokal organiserad av ett studieförbund och det är nästan så att jag tycker att det hade gått emot hela rock'n'roll-grejen. Tror ni Sex Pistols repade hos ABF?


Vi har ju ingen lokal, juh!

Okej, jag är lite raljant nu, men i reportaget sitter t ex några rebelliska punkbrudar och pratar om att de inte kan repa för att inte staten tillhandahåller en lokal. Jag undrar om Johnny Rotten är stolt över hur de förvaltar punk-arvet från 70-talet. Seriöst, skaffa era egna lokaler! Är det ingen som har garage längre, eller duger inte det? Knacka då på hos det lokala industriföretaget och hör om ni inte kan öva på deras lager på kvällar och helger, eller den lokala sporthallen. Ha lite visioner för bövelen!

Samma med den övriga folkbildningen. Vad kostar en kursledare? Jag har själv varit det och om alla kursdeltagare hade langat fram en tjuga i timmen hade det räckt till både lön och skatt. Jag motsätter mig inte studieförbund som fenomen, och särskilt när det gäller ungas utbildning kan skattebetalarna absolut chippa in en grundplåt, men det kan heller inte vara så att varje krona bara räknas om den går via staten, och utan den omvägen sitter folk som fågelungar med gapande näbbar. Det är vi som är samhället!

13 kommentarer:

  1. Haha, det där har jag tänkt på förut, hur punkare gärna är beroende av pappa staten samtidigt som de allt som oftast har en helt annan retorik.

    Eller jag vet inte riktigt vad retoriken är nuförtiden. Jag har inte känt en punkare sedan jag gick på gymnasiet tror jag.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, att suga på statens tutte skär sig lite med "samhällskritiken".

      Jag har inte heller träffat punkare på några decennier, men kritiken mot makten och staten var så central på den tiden att jag räknar med att den överlevt.

      Radera
  2. Alla vill att andra skall betala och ordna saker och ting åt dom.Var finns drivet/"företagsandan" hos de som vill ägna sig åt musik...???!!! Nåja, med en rödgrön regering efter valet så kommer de få vad de vill ha som replokaler betalda av mig och alla andra skattebetalare skulle jag tro...."suck"....!!Ha en trevlig dag!Mvh Peter Jansson

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag förstår det heller inte. Förutom att det är orimligt tycker jag att halva grejen med att göra saker är att styra upp det själv, skaffa de grejer och kunskaper som behövs. Om man kunde ringa en kommunal samordnare för att få igång projekt skulle jag nog ledsna innan jag börjat.

      Radera
  3. Är det en slump att lilla Sverige är en av världens största exportindustrin när det gäller musik,NEJ. Det är tack vare den kommunala kultur och musikskolan. Fråga musikerna själva. Svensk musikexport står för ca 6 miljarder kronor. Kultur och musikskolan kostar staten 100 miljoner i stöd,tidigare 200 miljoner.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag tror i och för sig att det var ganska länge sedan Sverige var en stor aktör i den globala musikindustrin. Om den perioden berodde på att Benny Andersson eller Per Gessle spelat blockflöjt i kommunala musikskolan ska jag låta vara osagt, men låt mig säga att jag är försiktigt skeptisk.

      Ja, frågar man musikerna själva vill de ha mer pengar och bättre villkor. Det har de gemensamt med rörmokare, fågelskådare och nazister.

      Radera
    2. Det är inte så många punkare med i musikexporten. Måste bero på att ingen betalat replokaler åt dem.

      Radera
    3. Sparo. Nazisterna får redan statligt stöd ,fråga SD. Eller ska man kalla dom gör sitt riktiga namn nSDap.

      Radera
    4. Eller att de som tänkte bli punkare omvändes av att spela blockflöjt och istället skrev låtar som "Kung av sand" (jag måste sluta smutskasta Gessle, som jag inte ens vet om han gått i kommunal musikskola). Skämt åsido, man kan dra ut vad man vill ur statistik och ingen av oss vet hur svensk musikexport sett ut utan studieförbund eller kommunal musikskola. Den kanske hade varit dubbelt så stor.

      Radera
    5. Anonym 10.56: Om riksdagens klart mest Israelvänliga parti är nazister får du reda ut med någon annan än mig.

      Radera
  4. SVT : Socialistisk Välstånds Teater.
    Mvh Investeraren

    SvaraRadera
    Svar
    1. Den förkortningen får nya förklaringar hela tiden ;-)

      Radera
  5. "Jag blev aldrig en del av det svenska popundret"

    Nej, vem blev det? Det är svårt att bli en del av något som inte finns.
    https://www.aftonbladet.se/debatt/a/qn1EOO/musikexporten-ar-en-bluff-ministern

    "Samma med den övriga folkbildningen. Vad kostar en kursledare? Jag har själv varit det och om alla kursdeltagare hade langat fram en tjuga i timmen hade det räckt till både lön och skatt."

    Vem behöver en kursledare 2026? Har inte punkbrudar youtube och språkmodeller (AI)? Men det är klart, där kanske man inte lär sig analysera hur kön, etnicitet, klass och sexualitet påverkar människors livsvillkor. För det krävs en skattefinansierad kursledare certifierad av ett svenskt universitet.

    Tom-Hjördis

    SvaraRadera