När det blev juluppehåll i honungsförsäljningen passade jag på att ta hand om årets förbrukade bivax.
Det är vax från gamla ramar som nått
sitt bäst-före-datum, men också täckvax från höstens slungning
och binas vildbyggen från platser i kupan där husse inte alls
önskade vax. Alltsammans slängs ner i en kastrull tillsammans med
vatten. Därefter smälter jag det på en vedeldad kamin.
Det är en av anledningarna till att
göra det mitt i vintern, då kan jag hetta upp vaxet helt gratis
eftersom jag ändå hade eldat. En annan orsak är att bina håller
sig i kuporna nu. Häller jag ut vatten som luktar vax i augusti
går bina bananas. Ett tredje skäl att göra det nu är att
jag har tid. För tid tar det.
Att smälta vax är lite som att vaska
guld. När vaxet är färdigsmält häller jag det i en hink där
vattnet och vaxet skiljs åt. Vaxkakan skrapas försiktigt rent från
ett lager av skräp och värms upp på nytt. För varje gång blir
det lite renare.
Till slut återstår bara vax.
I år bestämde jag mig för att efter sista smältningen paketera vaxet i
enkiloskakor för att lättare kunna sälja det.
En del vax behöver jag själv. Efter
att ha laborerat lite med plastramar gjorde jag en större beställning.
Dessa bygger bina ut med nytt vax, men för att hjälpa dem på traven rollar jag dem först med vax. Bin producerar eget vax, men inte så mycket. Under säsong tillverkar varje bi i snitt 0,0046 gram per dag, så kan jag hjälpa dem med grunden går det snabbare.










Heta vax som vi DJs sa förr
SvaraRaderaDet uttrycket hade jag glömt, men plötsligt ser jag Clabbe af Geijerstam framför mig :)
Radera"Vill du ha en kyss, av Tom Jones kanske ha?" - Clabbe
RaderaÄr det en Clabbe-låt? Så insatt i hans produktion är jag inte. Men en kompis till mig fick passa Clabbes skivspelare på ett DJ-gig när Clabbe behövde gå och lätta på trycket.
RaderaNej det var när han var DJ i radio och presenterade låten Kiss av och med Tom Jones. Vissa fraser sätter sig helt enkelt.
RaderaSvagt minne av programmet Oppopoppa, men det var nog före min tid.
RaderaKan man inte sila smält vax? Verkar väldigt tidsödande att manuellt skrapa bort skräp.
SvaraRaderaDet finns olika metoder där även silning ingår. Själv använder jag en hålslev som jag silar bort skräp med medan vaxet värms. Ett problem är att om vaxet svalnar några grader så stelnar det och kläggar igen silen, så t ex att hälla det genom ett durkslag skulle inte funka. Det skulle stoppa nästan direkt och sedan har du ett durkslag som är ett smärre helvete att få rent.
RaderaTrevligt att folk ägnar sig åt biodling. Vet väldigt lite om det så kul att få veta lite om det. Själv köper jag honung för att ha i mitt te och då vill jag ha så närproducerat som möjligt även om det kostar mer.
SvaraRaderaVad kan man använda bivax till förutom ljus (doftar ljuvligt) och bivaxdukar? Bivaxdukar är ju ett bra alternativ till plast men jag tycker det är enklare att förvara i burk med lock eller lägga en tallrik över sånt som annars torkar.
Trevlig helg!
/Annette
Man kan göra hudsalva eller polera trä med det, skärbrädor t ex. Till bägge de användningsområdena har jag sålt vax.
RaderaJag har heller aldrig använt bivaxdukar. Poängen är väl att det ska funka antibakteriellt, men jag har både kyl och frys för förvaring av livsmedel :-)
Och ja, trevlig helg! För mig är alla dagar måndagar.
RaderaGår säkert att sälja som skäggvax till övervintrade hipsters.
SvaraRaderaDet också ja! Jag testade faktiskt det på en marknad i höstas som en annan biodlare rört ihop, men jag förstod aldrig grejen. Jag använder schampo och tycker att det får räcka.
Radera