Jag har inga illusioner om att bli så mycket rikare än jag är. Jag hoppas att jag har så jag klarar mig, men jag kommer inte kunna köpa allt jag pekar på. Det hade varit kul att äga en egen semesterö eller att kunna köpa och lägga ner företag med dålig service. Som andra kan.
Arvid Lunnemark, 26,
var med och grundade mjukvarubolaget Anysphere. I höstas lämnade
han företaget, men har behållit 4,5 procent av aktierna, vilket kom
väl till pass när Elon Musk köpte företaget för 60 miljarder dollar. Omräknat i kronor ger Lunnemarks andel drygt 25 miljarder.
Eftersom han är skriven i USA har jag
ingen aning om hur mycket av pengarna han måste skatta bort, men han
kan ha varit dollarmiljardär redan innan detta och det är väl en
rimlig gissning att han inte behöver titta på kontoutdrag eller
räkna på extrapriser någon gång mer i sitt liv. Med
fyraprocentsregeln borde han kunna ta ut en miljard om året i
avkastning utan att bli fattigare.
Han har redan startat ett
forskningslabb inom AI och det skulle inte förvåna mig om han
kommer att fortsätta att tjäna pengar. Kanske drivs han inte alls
av pengar (även om jag hittills inte har träffat någon som inte
gjort det), men det borde ändå vara ganska skönt att veta att
ekonomi inte kommer att bli ett problem framöver.
Eller är det ett himla slit att hålla
ordning på investeringarna vid sidan av risk för utpressning och
kidnappning? Kanske är ”har så jag klarar mig” mer
eftersträvansvärt än snuskrik i dollar. Eller också är jag bara
bitter nu och präglad av min uppväxt i Landet Lagom. Hur som helst
ger det perspektiv att läsa om människor på andra nivåer i
näringskedjan. Är du nöjd där du är, vill du bli Lunnemark-rik
eller nöjer du dig någonstans mittemellan?


Hmm.... Är redan både dollar- och euromiljonär, men jag känner nog att det finns utrymme för att bli lite rikare. Jag skulle nog känna mig väldigt nöjd vid 25 miljoner kr.
SvaraRaderaOklart om jag någonsin kommer dit (eller om jag ens försöker), men det vore trevligt att ha en miljon om året att leka med.
Ja, åtminstone om det går långsamt uppåt skulle nog min drivkraft att tjäna pengar avta. Annat om man skulle få in 25 miljarder på ett bräde så där.
RaderaJag skulle aldrig kunna göra av med en miljon om året :-)
"Jag skulle aldrig kunna göra av med en miljon om året :-)"
RaderaDu skulle kunna köpa de mest renrasiga bina och mata dem med den finaste nektarn. Du skulle bli känd som Honningmesteren av Norge och mer populär än Märtha Louises självutnämnde shaman.
Tom-Hjördis
Bin hämtar nektar. Det resulterar i ännu mer pengar, så då måste jag göra av med över en miljon för att göra av med en miljon.
Radera"Är du nöjd där du är, vill du bli Lunnemark-rik eller nöjer du dig någonstans mittemellan?"
SvaraRaderaJag vill ha ett fungerande samhälle men det kan jag se mig i stjärnorna efter eftersom politikerna inte vill eller kan lösa de stora samhällsproblemen. I brist på ett fungerande samhälle behöver jag bli Lunnemark-rik för att kunna köpa säkerhet och brottsutredningar av säkerhetsföretag, bostad i relativt trygga områden, specialistsjukvård utomlands, stödundervisning åt barnen, extra advokater för rättssäkerhet, tjänstemän som kan göra myndigheternas jobb åt dem osv. Jag behöver med andra ord bli Lunnemark-rik för att köpa allt som jag redan har betalat skatt för men inte får.
Tom-Hjördis
Behövs det verkligen sådana pengar för det? Känns överdrivet.
RaderaHmm, vill jag ha det så att jag måste har security dygnet runt, specialbyggda bilar som är säkrade med pansarplåt och liknande, vill jag vara ett mål som kan bli kidnappad?
SvaraRaderaVill jag så gott som aldrig kunna ha möjligheten att röra mig fritt någonsin igen? Är det livet värt några miljarder kronor? Svaret är för mig enkelt: nej.
Pansarglas är kanske att ta i, men larmsystem, livvakter och sånt kan behövas, och då faller möjligheten att improvisera, gå och bada, träffa någon för en oplanerad fika... Inte idealiskt.
RaderaJag har då jag klarar mig och lever ett gott liv, men jag mår bättre ju mer pengar jag har. Med andra ord så skulle jag må bättre om jag hade 100 miljoner och jag skulle må ännu bättre om jag hade 1 miljard och jag skulle må VÄLDIGT MYCKET BÄTTRE OM JAG VAR RIKARE ÄN ELON MUSK!! Pengar är väldigt viktigt för det är två saker som håller igång världen varav pengar är den viktigaste saken för de flesta mäniskor och sedan kan man ha olika åsikter om det, men det är så världen fungerar att mycket pengar ger makt och möjligheter till ett bättre liv än att vara fattig och inte ens kunna äta sig mätt!! Mvh Peter Jansson
SvaraRaderaFast det där med att må bättre ju mer pengar man har, jag undrar om inte det har en gräns. Hellre rik än fattig, men jag är inte säker på att extremrik gör det ännu bättre.
RaderaVissa människor mår inte heller bättre av pengar. Värdet försvinner någonstans när man har så man inte behöver bry sig. Det finns flera exempel på människor som blir "Lunnemark-rika" från vardagligt rika och någonstans med tiden tappar fotfästet.
SvaraRaderaSvårt att veta i förväg hur man själv skulle agera men jag hade nog ändå låtat åt att få dessa medel så att jag kan ge guldkant i tillvaron för all framtid för både mig och mina nära och kära. Kanske säkerställa på så vis att man inte behöver ta ett jobb man inte vill. Men jag vill ändå att man ska känna att man behöver göra NÅGOT. Vad det är är.
Sådana exempel finns absolut, särskilt de som fått pengar huxflux, som lotterivinnare.
RaderaAtt slippa ta jobb man inte vill tror jag alla vill undvika, men för det krävs ju ändå inte miljarder.
Ja det behövs inte särskilt mycket pengar för att slippa jobba. Kanske tom räcker med 10-15 miljoner? Mvh Investeraren
RaderaJag skulle inte bli lyckligare av mer pengar än vad jag har, snarare tvärtom.
SvaraRaderaDäremot hade jag nog varit lyckligare om jag hade haft de pengar som jag har idag när jag var 20 år. :-)
Fast det tycker jag också är svårt att säga. Om man som ung hade fått pengar utan att kämpa tror jag att man hade gått miste om nyttiga lärdomar, och kanske känt mindre respekt för pengar.
Radera