fredag 12 september 2025

Krypförråd

Jag har en källare, men under drygt halva huset är det krypgrund, ett lågt utrymme som står oanvänt. Enda ingången är en lucka ifrån den riktiga källaren, en dryg meter upp på väggen. Jag fick en idé och har därför satt en termometer där i sommar. Mycket riktigt, i krypkällaren har det konstant varit kallare än i källaren.

Jag har oftast ingen värme på där heller, men varmvattenberedaren, frysboxen och fönster i söderläge gör det varmare. På vintern ger det rummet 7-10 varmgrader även när det är minus ute och det är ju bra för vattenledningarna. På sommarhalvåret har det inte spelat någon roll, men jag skulle gärna hålla mitt honungslager lite kallare under den varmaste tiden, vilket gav mig idén att omvandla de oanvända kvadratmeterna från krypkällare till lagerlokal.

Första steget blev att bygga en bro över vallgraven precis innanför luckan. Bro är att ta i, jag la in två tjocka bitar vildmarkspanel. En låda honung kan väga uppemot 20 kg, och så vill jag att det med marginal ska hålla för mina 70 kg, så totalt 100 kg åtminstone.

Luckan hade också lite att önska. Dels hade panelen börjat släppa på sina ställen och så var det ingen isolering i luckan. Så jag gjorde som med källardörren, öppnade upp den och fyllde tomrummet med isolering.

Ett par av brädorna var så dåliga att jag var tvungen att byta ut dem. De jag hade var lite färg på, men det gjorde inget eftersom jag ändå tänkte passa på att måla luckan.



Samma färg som väggen bakom efter att jag målade den i vintras gör inte luckan osynlig, men närapå.

Så nu är det bara att fylla rummet med råttsäkra och lufttäta plastlådor med honung. Sådana lådor har jag gott om, men ska nog försöka skaffa ännu fler. Teoretiskt skulle jag kunna ställa flera hundra kilo honung där inne, men eftersom jag misstänker frysrisk på vintern ska jag nog inte fylla upp så mycket att jag behöver lägga flera dagar på att utrymma det om ett par månader.

4 kommentarer:

  1. Du behöver inte vara orolig för att honungen ska frysa.
    Man kan frysa honung, även i glas, pga den låga fuktigheten.
    Jag brukar frysa in ett par små glas nyslungad orörd honung och ta fram vartefter. På så sätt har jag alltid flytande honung till min morgonyogurt.

    SvaraRadera
    Svar
    1. I mitt fall ska alla glas säljas och jag är rädd att frysningen ska ge rimfrost eller på annat sätt göra honungen mindre säljbar. Själv använder jag bara skräphonung, typ det som hamnat under silen i "skrellekaret" (som jag som så mycket annat inte har en aning om vad det heter på svenska).

      Radera
  2. Jag har faktiskt något att säga om krypförråd, eller närmre en liten krypkyl på 1 m3 under golvet hos mina föräldrars sommarstuga på den tiden.

    Jag var mera nervös med mina katter då för ledes och min allra första katt Victor fick löpa på tomten i en jäkla lina. Ja, inser idag hur dumt det var.

    Iaf sprang han under huset o lyckades knyta sig fast vid basen av krypförrådet vilket ledde till att jag till min fars stora glädje fick slå sönder hela skiten från insidan för att få honom loss.

    Då borde man lärt sig, men en vecka senare fick jag hissa ner kattfan från 20 meter upp i en tall med klädlinan som safety.

    Idag är mina katter ute o jagar utan linor.
    /JB

    SvaraRadera
    Svar
    1. Krypkyl låter som en bra idé, särskilt om man saknar riktig kyl.

      Katter har en fantastisk förmåga att trassla in sig. Inte bara i linor tyvärr.

      Radera