fredag 3 oktober 2025

Så får kläderna slängas igen

Från i onsdags är det återigen tillåtet att kasta kläder i restavfallet istället för att lämna plaggen till en organisation som ändå inte vill ha dem. Bra! Det var ju en idiotisk lag från början till slut. Men i Jönköping har SVT hittat människor som på allvar tänker att det här kommer leda till mindre secondhand-försäljning. En av dessa stjärnor tycks tro att folk kommer att kasta kläder slentrianmässigt bara för att det finns plats i soppåsen.

Jag tror att första killen i reportaget representerar det allra största flertalet när han säger att han även medan det var förbjudet slängde kläder i soporna eftersom det såklart var fullständigt riskfritt. En del av de kläder som slängts de senaste nio månaderna hade helt säkert gått att sälja, men den som inte orkade försöka tjäna pengar på det kommer inte att göra det i fortsättningen heller.

Kan den gamla textillagen då möjligen ha lett till att kläder som nu kommer slängas tidigare fick hänga kvar i garderoben? Kanske, men till vilken nytta. De har knappast blivit modernare eller att ägaren gått ned i vikt så att de passar igen. Så då handlar det bara om när de slängs.

Jag kan berätta när jag slänger kläder. Det är när strumporna fått så stora/många hål att de blir obekväma även för hemmabruk, men vanligtvis har jag då först använt dem till städning av honungsramar så att de blivit fulla med bivax som nästan är omöjligt att få bort. Så är det kalsonger med utslitna resår. Byxor, skjortor, tröjor, jackor osv används först till finbruk, och när de fått fläckar eller skador används de när jag mekar bil, målar, blandar cement eller gör något annat som kräver oömma kläder. När de inte duger till det heller slängs de, om de inte först går att använda till trasor för då får de ett tredje liv.

Endast i undantagsfall har jag gjort mig av med fungerande kläder och då valt att sälja eller skänka bort dem. Något felköp, men mest har det gällt kläder jag fått eller ärvt (jag hade liksom inget behov av en sport-bh). Nu bor jag inte så att jag behöver ta hänsyn till svensk lag, men det hade jag ändå inte gjort.

Om jag ska försöka se något positivt i detta juridiska trixande, så kanske det (även om det är ett långskott) väcker ett ekonomiskt sinnelag hos någon som då och då byter ut halva sin garderob. Ska man ändå göra sig av med fungerande saker bör man försöka ge dem ett värde genom att antingen sälja eller ge dem till någon som kan använda dem.

6 kommentarer:

  1. Den gamla svenska modellen var ju: Finkläder -> vardagskläder -> ladugårdskläder -> mattrasor till hemvävd matta -> matta i salen -> matta i köket -> trasig matta som isolering på potatisbingen -> lump till papperstillverkning. Jag behöver en vävstol känner jag.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har hoppat över mattstadiet, men att väva mattor vore faktiskt kul att testa.

      Radera
  2. Jag tycker lagen var bra om det inte vore före den lilla detaljen att metoder för återvinning av textil saknas. Om det ändå eldas upp kan det hellre göras i svenska värmeverk än att först fraktas till Lettland.

    Angående kalsonger så spricker alltid mina i grenen långt innan resåret ger sig. Kanske jag som har ovanligt tung pung :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Eller spetsig? Eller så går du på ett märkligt sätt.

      Radera
  3. FruEB: Håller med ovan kommentator. Ena handen vet inte vad den andra gör ("om det inte vore före den lilla detaljen att metoder för återvinning av textil saknas"). Fokus i vår del av världen kan väl inledningsvis riktas mot att sluta köpa fast fashion i den utsträckning vi fortfarande gör och därtill sluta noja så fort det går dåligt för fast fashionbolagen (det är väl ett sundhetstecken?).

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, det är verkligen ett sundhetstecken om de går dåligt och det tycker jag gäller mycket - matkassebolag, Disney och hemelektronikkedjor med pissig service t ex.

      Radera