Hej konsument! (Någon som tar den
tv-referensen från 90-talet?)
Nu kommer snart statistik på hur
mycket matpriserna steg under 2025 och det kommer att förklaras med
krig, höjda bränslepriser eller misslyckade skördar pga vädret,
men det är mycket enklare än så. Matbutiker tar exakt så mycket
betalt som de kommer undan med. Får de t ex kunderna att betala 100
kr för ett halvkilo kaffe kommer kaffet snart att kosta just det.
Motgiftet heter konsumentmakt och
konkurrens. Vi måste sluta att handla där det är bekvämast och
börja handla där det är billigast. Är det ändå för dyrt –
handla något annat. Att konkurrens hjälper bevisas av att där det
dyker upp lågprisbutiker pressas priserna även hos konkurrenterna.
Att det ändå inte finns konkurrens av
lågprisbutiker överallt beror bl a på ”hur kommunerna tolkar
plan- och bygglagen och att många säger nej till just handel med
mat”. Men herregud, lös det då! Möjligen är det på gång
eftersom Boverket fått i uppdrag att underlätta nyetablering av
livsmedelsbutiker, redovisning senast 1 mars.
Men även där behöver antagligen vi konsumenter, kommuninvånare och väljare agera blåslampa. Vill vi ha billigare mat är det vi som måste se till att det händer, genom att kräva bättre myndighetsutövning av stat och kommun, bättre politiska beslut av politikerna och bättre och billigare mat i butiken. Kräver vi ingenting är det just ingenting vi kommer att få.


"Vill vi ha billigare mat är det vi som måste se till att det händer, genom att kräva bättre myndighetsutövning av stat och kommun"
SvaraRaderaNej. Ju mindre staten och kommunerna lägger sig i, desto bättre.
Den fria marknaden löser allt bäst, svårare än så är det inte.
Om stat och kommun tar bort alla regleringar kring vad som får etablera sig vart (och allt annat också) så kommer vi få billigare varor
I det här fallet kan de ju börja med att sluta hindra matbutiker från att byggas.
RaderaJo, det verkar som det finns fler som är av samma åsikt:
Radera"Lidl vill se en ändring i plan- och bygglagen, så att det inte går att utesluta nyetableringar. "
"– Vi vill också ta bort konkurrensklausulerna som i dag gör att en dagligvaruaktör kan hindra andra aktörer från att öppna i ett visst område, säger Kjellman." (Kjellman arbetar på Lidl)
Vi har att se fram emot när vänsterpartiet får majoritet i riksdagen statliga matbutiker. Äntligen säger nog några.
Jag säger: kolchoser (statliga jordbruk), det är det bästa sedan skivat bröd. Ned med kapitalismen!
Jag tror inte att de säger "Äntligen!" när de ser priserna.
RaderaAnonym 09:28. Vänsterpartiet kommer aldrig få majoritet i Sveriges riksdag. Det ser såklart inte bra ut för tidelaget i den senaste opinionsmätningen.Det är ganska så kört,eftersom L kommer definitivt åka ur riksdagen vid valet 2026.
Raderaoch antagligen även CP.
RaderaÄr det någon här som tänker titta på partiledardebatten ikväll som sänds från Riksdagen - Mehrnoosh kommer väl ha färre möjligheter att skrika och försöka avbryta de övriga partiledarna och det får vi väl anta att vänsteranhängare tycker är dåligt?
Anonym 11:21. Jag tror inte att partiledardebatter påverkar hur folk röstar. Man vill enbart höra det man vill höra. Valet är redan kört för tidelaget.
RaderaOsäker på Centern, de kan klara sig. Särskilt om de blir lite tydligare på att det är Arga Andersson som är deras statsministerkandidat. L räknade jag bort för länge sedan och det är antagligen bra för "högern" att de nu kommit under 2 % så att det blir allt tydligare för allt fler. På det sättet kan de kvarvarande L-väljarna hinna gå över till Moderaterna så att inte blocket tappar för mycket i L-träsket.
RaderaPartiledardebatter kan nog avgöra en del. Palme förlorade ett helt val -76 på det. Men då måste det vara närmare valet. I september är det ingen som kommer ihåg vad de sa i januari.
Men egentligen håller jag med om att det nästan är klart med sidbyte, om det inte händer något väldigt drastiskt närmare valet. I Norge lyckades Arbeiderpartiet behålla makten genom att gräva fram Jens Stoltenberg. Jag tror inte att Bildt har den dragningskraften :-D
Har nyligen tittat på Konsumentverkets "kostnadsberäkningar för hushållskostnader". Enligt denna kommer årets matkostnader att gå ner rejält. För mig som kvinna, strax över 50 år, har det gått ner från 3730 förra året till 2490 det här året. De säger visserligen att de ändrat en del i sitt sätt att räkna och sin matsedel, men det är över 1000 kr/månad i skillnad.
SvaraRaderaIntressant. Jag har länge undrat hur de fick ihop sina tidigare fantasisiffror? Möjligtvis har de enbart tittat på hur Södermalm beter sig? Skit in skit ut.
RaderaMvh Investeraren
Investeraren. Bara en fråga. Vad har Södermalm med det här att göra?
RaderaFrån 3730 till 2490 (-33 %) måste det definitivt ligga något annat bakom. Det är annars alltför stor nedgång.
Radera