tisdag 10 februari 2026

Undvik barn

Jag hade en diskussion med min kusin för minst tio år sedan. Ämnet var uthyrning av lokaler och jag minns särskilt hur han varnade för hyresgäster med barn. ”Dem blir du aldrig av med!” Redan då hade Sverige en nollvision för barnvräkningar.

Det låter naturligtvis bra att barn inte ska vräkas. Det är ju inte deras fel att föräldrarna handlat för pengar de inte har (som alltid är fallet när människor går i personlig konkurs eller drabbas av en ekonomisk kris de inte kan ta sig ur). Men kan man inte vinna en ekonomisk dispyt med en barnfamilj betyder det i förlängningen att ingen vågar göra affärer med föräldrar.

Samma sak när det höjs röster för att gamlingar inte ska behöva stå för sina handlingar. T ex när Ebba Busch köpte ett hus av Esbjörn, 81, som sedan ångrade sig när hans yngre familjemedlem ansåg att han sålt för billigt. Kontraktet var skrivet och gubben inte dement. Hade han sluppit genomföra försäljningen hade det försvårat för alla äldre att göra affärer.

Det finns alltid en baksida av ”positiv diskriminering”. Jag drabbas inte förrän möjligen ifall jag vill sälja mitt hus om tre decennier. Jag har inga vräkningsbara barn på bostadsmarknaden och på arbetsmarknaden kommer jag inte vara hemma med vård av barn eller längre föräldraledighet.


Kan finnas anledningar till det.

Jag ser såklart inget självändamål i att någon vräks, barnfamilj eller ej, men på sikt tror jag att vi gör alla en otjänst genom att särbehandla och se genom fingrarna, och värst drabbas – som vanligt – alla de som kämpar och gör rätt för sig.

28 kommentarer:

  1. Besittningsskyddet gör det väldigt svårt att vräka någon även utan barn.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Så är det kanske, men i länken låter det onekligen som att barn gör det ännu svårare.

      Radera
  2. En del blir självklart vräkta utan egen förskyllan, sjukdom, arbetslöshet eller dödsfall i familjen. Men när det skrivs om att barnfamiljer blir vräkta, att det är synd om alla fattigpensionärer eller uteliggare så vill jag veta varför innan de får min medkänsla. Det kan låta hårt men har man slarvat med pengar och satt sig själv och sina barn på bar backe så kanske det är lika bra att ta barnen. Att använda barnen som ett vapen för att kunna vara hur oansvarig som helst är inte ok./M

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag håller med. Människan har ett personligt ansvar och det borde verkligen inte minska när man valt att skaffa barn, så jag vill också ha hela historien innan jag kastar första stenen.

      Radera
  3. Intressant tema.
    Det här vill jag lära mig mer om.
    Vad gäller om man vill hyra ut en privat bostad t.ex. ett Attefallhus som står på egen tomt?
    Gäller besittningsrätt/besittningsskydd då oxå?
    Kan hyresgästen kräva förlängning av kontraktet?

    //Bidrottningen

    SvaraRadera
    Svar
    1. Bra frågor! Är övertygad om att det kommer tydliga svar på det. Min lekmannasyn är att det inte borde spela någon roll om det gäller enda bostadshuset på en fastighet eller om det är ett annex i form av ett attefallshus.

      Radera
    2. Besittningsrätt gäller inte för privatuthyrning. Du kan alltså hyra ut ditt hus (eller sommarstuga, attefallare mm) precis så länge du vill. Du behöver inte ge en anledning till varför du vill avsluta uthyrningen. Vanligast är ju för att ägaren vill sälja huset och en köpare vill ju gärna komma åt den, utan att ha huset fullt av inneboende hyresgäster.
      Sen finns det regler om hur många hus/fastigheter man får ha som privatuthyrare innan man blir "kommersiell" och bla besittningsrätten kickar in. Har inte koll på detta.

      Tror att attefall räknas som "inneboende" eftersom de inte hyr hela fastigheten, så du kan vara lugn där.

      Däremot finns det massor av andra saker man ska tänka på vid uthyrning. Tex saker som du trodde var idiotsäkra och aldrig kan gå sönder.... de går sönder!
      Ha gärna separat el, vatten, sopor, vägavgift, bredband mm. Då kanske din inneboende/hyresgäst tänker lite innan de låter vattnet stå och rinna en vecka eller lämnar fönstren öppna när de åker på semester i december. (Japp, har varit med om det. men varje gång hyresgästen åkte iväg så kollade vi att attefallhuset var ok).

      Spargrisen

      Radera
    3. Raka besked och bra tips!

      Radera
    4. Anonym 10:20. Måste man ha något skäl som privatuthyrate om man vill avhysa personer från sin lägenhet ?

      Radera
    5. Inte vad jag vet. Det vanligaste skälet är ju att man själv behöver lägenheten/boendet. Vad du själv behöver lägenheten till har ingen med att göra (flytta in, sälja, låta en släkting bo där som är mellan boenden mm).
      Ofta är kontrakten skrivna på en viss tid, med möjlighet till förlängning. Vill man inte förlänga så säger man till. Det finns mallar i cyberrymden.
      Obs, vi pratar alltså om BR eller andelslägenhet (eller eget ägande villa, radhus, fritidshus mm), inte hyresrätt.

      Jag var ganska insatt i detta då vi har en uthyrningsdel i vår hus. Har haft det uthyrt i några år, till olika hyresgäster. Men nu är den tillfälligt outhyrd. Inga pengar in, men skönt att slippa allt stök med folk som inte är vana, eller vill, att ta eget ansvar. Kan säga att frånskilda 45-åringar är mycket värre att ha att göra med än pluggande 25-åringar!

      Spargrisen

      Radera
    6. Det var oväntat! Jag hade varit lite rädd för att hyra ut till 25-åringar eftersom en del av dem förväxlat pluggande med festande.

      Radera
    7. Tack för all info Spargrisen.

      //Bidrottningen

      Radera
  4. Att undvika barn som hyresgäster är nog lite som att undvika regn – teoretiskt möjligt, men i längden svårt. :-)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Nja... Mina föräldrar hyrde ut två lägenheter under hela min barndom. Ingen av hyresgästerna hade barn.

      Radera
    2. Jag körde Airbnb i lite mer än tre ar, och eftersom jag har ett gästrum och ett gästbadrum i min lägenhet gick det fint och jag tjänade en bra slant. Det var innan jag var säker pa att jag skulle klara mig pa mina investeringar. Drog in över 400K i SEK, trots att jag inte hade gäster hela tiden. Det var nagra som bokade för en vecka, och när jag insag att de var rekorderliga människor erbjöd jag dem en privatdeal, da slapp vi bada betala provision till Airbnb.

      Hade manga trevliga människor pa besök, nagra stannade i manader och vi har kontakt än idag. Det var studerande, de som jobbade här men reste hem pa helgerna osv. Jag var t.o.m. superhost pa Airbnb ett tag, innan ett par sabbade det och gav mig en dalig ‘review’. Da ruttnade jag och slutade. Men Airbnb gav mig rätt, och betala fick de ända. Ha!

      Hade ocksa en ung man som bodde hos mig nästan ett ar, han studerade ‘dark matter’, vilket jag förstod nada av. Han är idag assisterande professor.

      När kriget i Ukraina bröt ut hade jag en ung tjej som bodde hos mig i 10 manader. Staten betalade hennes hyra, vilket var ungefär hälften av vad jag tagit tidigare, men kändes bra att kunna hjälpa nagot lite. Hon bor än idag i samma stad som jag, har lärt sig spraket och utbildar sig.
      Men nagra barn var aldrig välkomna, det stod redan i annonsen jag la ut.

      Numera har jag bara vänner fran utlandet som far bo hos gratis hos mig. Ingen mer uthyrning, även om det var en rolig erfarenhet.
      /Annika
      PS. Sorry för langt inlägg.

      Radera
    3. Jag har aldrig testat airbnb mer än en gång som kund, men jag antar att företaget har egna regler och tydliga kontrakt så att man slipper riskera några oklarheter i efterhand.

      Radera
    4. Till skillnad mot Annika har jag haft grannar som hyrt ut hela lägenheten, och utan att själva vara där. I ett fall var det ett jävla spring och liv bland den uppsjö av besökare i något år innan hyresvärden kickade ut hyresgästen, dvs denne blev av med sitt förstahandskontrakt. Antagligen fick skatteverket även reda på uthyrningen och utredde dennes inkomster och fick så småningom även betala straffskatt. Så kan det gå.

      Radera
    5. Det är något jag förstått om uthyrning, att det är en stor fördel om man själv bor i närheten eller har möjlighet att då och då besöka bostaden så att man håller koll.

      Radera
    6. I Sverige är det, numera, olagligt att utan hyresvärdens uttryckliga (skriftliga) tillstånd hyra ut i andra hand. Är du själv inte i lägenheten när dina "gäster" är där, ja då är det inte inneboende du har utan någon form av otillåten uthyrning. Reglementet har stramars åt ordentligt, efter många års försök till fördröjning, och numer är det förhållandevis enkelt att bli av med hyresgäsom hyr ut i andrahand, alltså utan tillstånd.

      För br har det även förbättrats men här är det inte lika enkelt att se till att br-medlemen blir av med sin rätt att bo, det är mer juridik och därmed längre tidsaspekt för liknande situation. Men ska man ändå sälja, ja då är det väl bara att köra på. I bästa fall hinner man väl dra in några hundratusen kronor om lägenheten är i Stockholm (innerstad).
      Lycka till

      Radera
    7. Egentligen tycker jag att det är rätt och rimligt att hyresvärd eller bostadsrättsförening ska godkänna.

      Radera
    8. Hoppsan, där fick jag en flashback. Hade en br i Stockholms-omradet. Jag satt i styrelsen och vi bestämde att man bara fick hyra ut ett halvar. När jag flyttade fortsatte jag att hyra ut i 10 ar innan jag salde. Det räckte med en flaska duty-free whisky lite da och da till nya styrelsen, plus att jag var noga med att hyresgästen var med pa städdagar i trädgarden och liknande aktiviteter. Jag borde nog ha levt som jag lärt, men det är preskriberat nu som tur är. Plus att det är möjligt att jag glömde att deklarera hyresinkomsten, oops!
      /Annika

      Radera
  5. Det är konstigt att det är barn som vräks, trodde det var deras föräldrar som blev avhysta. Det är mycket som är konstigt men att barn skulle bo själva, ha egna kontrakt och ansvara för att betala hyran?
    Antar att det ingår i den socialistiska drömmen om att forma den perfekta människan är det som ligger bakom, att vara fri från kapitalistiska beteenden - i strävan efter den perfekta mänskligheten.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag tror nog att det som menas är att föräldrarna vräks och då hänger barnen på samma släng.

      Radera
    2. Oftast är det en förälder som har separerat från barnets andra förälder, dvs är ensamstående. Och barnen bor mest hos den som har lite mer ordnat liv och ekonomi. Men det klart, att det är mer säljande att säga att barn vräks, när de egentligen menar "en person som inte har delad vårdnad om sina barn, har struntat i att betala sin hyra och nu får stå sitt kast".
      Jag vet att det låter cyniskt. Jag skrev ofta, inte att det alltid är så.

      Radera
  6. En risk med detta är ju att värdar gärna då undviker barnfamiljer, vilket gör det svårare för dem att hitta bostad.
    - Glenn

    SvaraRadera
    Svar
    1. Bra sammanfattning av Sparos blogginlägg

      Radera
    2. Ja, det är precis det scenariot jag ser. Jag skulle själv bli väldigt irriterad om jag ratas pga att jag tillhör någon slags riskgrupp, helt utan egen skuld.

      Radera