fredag 13 mars 2026

Modebattle på Finanstwitter

Jag brukar hålla mig undan k*kmätningar på Finanstwitter, men de kan vara underhållande på avstånd. En aktör med många följare la upp en kort video där han gick igenom vad hans kläder hade kostat, varpå en person med färre följare fick någon slags kortslutning.

Så Ekonomigurun (han kallar sig så, han är inte min guru, jag följer ingen av dessa) konstaterar att det mesta av hans outfit varit gratis eftersom han fått det i present eller övertagit gratis när andra ledsnat på kläderna, samt att hans familj klipper varandras hår. Inte särskilt kontroversiellt i min värld. Jag har klippt mig själv i 30 år och två av mina trimmers var helt gratis.

När det kommer till kläder kunde jag ha gjort en liknande video när jag skrotar runt hemma på gården. Jag köper också strumpor och kalsonger i storpack på modeinrättningar som Jula och Biltema, använder t-shirts jag fått på jobb för många år sedan och minst två gånger har jag fått en större mängd kläder.


Nej, jag menar inte farsans träningsoverall.

Första gången av en kille vars arbetsgivare bytt logotyp, så av någon anledning kunde han inte fortsätta att använda tröjor och jackor med den gamla loggan, men det kunde jag, och gör fortfarande. Den andra ville uppdatera sin garderob. Jag tror att det mest handlade om att slippa gå ner de kilon som krävdes för att de där märkesskjortorna skulle passa, men mig passade de, och passar än.

Kanske är det tur att jag inte gjort någon ”outfit of the day”-video för då kanske jag också hade fått höra att jag är ”extremt pinsam”, ”clown” och ”patetisk människa” som ”slutat att leva”, ”ser ut som en jävla nyanländ” och som lever ”som en kloakråtta”.


Denim?! Det är faktiskt 2026 nu!

I guruns egen tråd får han höra att allt är fejk eftersom han kör Tesla och då måste man tydligen ha lagt mer pengar på kläder, att han är en ”jävla zigenare” eftersom han köpt kalsonger på Biltema, ”ser ut som en jävla klapphatt” och är ohygienisk. Det sista för att han har tagit emot begagnade kläder. Om man inte förstår att de tvättats, vem är det då som är ofräsch?

Jag kan också reta mig på folk, men aldrig för prislappen på deras kläder. Att inte vid varje givet tillfälle klä sig dyrt, och kanske inte ens ha ett modeintresse, är inte detsamma som att ”sluta att leva”. Den som tror det kan jag däremot stämpla som både pinsam och patetisk. Möjligen också som ”en jävla klapphatt”, om jag bara visste vad det är. Är det en sådan här?

7 kommentarer:

  1. Så du följer inte mannen som har kontot,stil över 40. Han brukar ha extremt mycket åsikter om hur människor klär sig och ser ut.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag hittade ett sånt konto på Instagram nu, är det det du menar? Har aldrig hört talas om det, men det verkar faktiskt lite underhållande.

      Radera
  2. Nu åker jag till Biltema och köper kalsonger till sonen, tack för tipset ! /C

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag har ingen aning om just Biltemas kalsonger, men jag kan starkt rekommendera långkalsonger från Jula. Däremot köpte jag ett storpack (10 eller 20 par) strumpor på en slutrea för en nu nedlagd sportbutik och hade den inte försvunnit hade jag övervägt att reklamera för det blir hål på dem på nolltid. Så allt lågpris är inte billigt, men mycket är det.

      Radera
  3. Det hade krävts mod att dyka upp på ett stekargym i Stockholm iförd den träningsoverallen. Nyckelficka med blixtlås på magen.
    MvH Lars

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det hade faktiskt varit lite kul. Då hade jag fått möjlighet att använda ett av mina favoritcitat: "Jag följer inte modet. Jag skapar det."

      Radera
  4. Varför är många så ängsliga? Det spelar ingen roll vad andra tycker. Det är bättre att klä sig i det man själv tycker om. Vad är alternativet?

    SvaraRadera