tisdag 8 april 2025

Tänk tvärtom

Min fördom om säsongsarbetande ungdomar på vintersportorter är att de festar hela vintern och super upp hela lönen. Men nu läste jag om en kille som startat ett nyktert våffelkafé i Vemdalen. Jag gillar idén och på sätt och vis tror jag att jag hade gjort det även när jag var 20. Fest i all ära, men det finns en gräns för hur mycket afterski man orkar med.


Ööh, spela Shoreline!

Men självklart gillar jag idén ännu mer nu. För att jag nästan inte tål alkohol längre, men ännu mer för att jag gillar sättet att tänka. En alkoholfritt klubb i promilletäta fjälltrakter borde vara ekonomiskt självmord. Just därför är det så rätt.

För även om de flesta vill dricka för det mesta är det alltid några som inte vill det, och för dem finns inget. Sedan är det garanterat en grupp som hänger på för att få variation, kanske gör de det ironiskt, men ironiska pengar räknas också.

Poängen är att vi människor har en förmåga att springa åt samma håll och det är bara en som kommer att komma först åt det hållet, så kanske lönar det sig bättre att springa i motsatt riktning. Det här gäller arbetslivet, börsen och det mesta. När ”alla” tycker sig ha hittat den enda rätta vägen är det hög tid att stanna upp och se vilka luckor marknadens lämmeltåg lämnat efter sig.

39 kommentarer:

  1. Då han endast har öppet en gång per månad - han måste dra in bra mycket pengar på just denna dag för att företaget ekonomiskt ska fungera året runt. Går det om det är en "symbolisk summa"?

    Men det är ett bra initiativ, det är det verkligen. Att upptäcka luckor i marknaden är marknadsförarens ABC.

    För de/oss som mer till aktiemarknad och liknande gäller ju den gamla visdomen:
    "Markets can remain irrational longer than you can remain solvent"
    Eller på svenska: du fick rätt men vad spelar det för roll när du är pank?

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag tror inte att dessa våffelkvällar dragits igång främst av ekonomiska skäl eller att det ska försörja någon, men ekonomin brukar ändå hindra dylika idéer från att bli verkliga.

      Ja, man får inte köra huvudet i väggen av ren envishet, men jag tror att de flesta av skulle behöva lite mer jävlar anamma.

      Radera
  2. Så när alla kolleger tycker det är självklart att vara nyktra på jobbet borde jag göra tvärtom? :)

    Ibland är det nog mer lönsamt att göra som alla andra, även om det ofta saknar underhållningsvärde.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Man ska såklart inte alltid göra tvärtom. Om alla kör på höger sida kan det vara smart att hänga med, men när "alla" säger att Northvolt eller vindkraft är framtiden kan det vara klokt att stanna upp lite.

      Radera
    2. En död fisk simmar med strömmen en levande simmar mot..kanske lite dåligt exempel på att just vara full på jobbet men i samhället i övrigt så är många villiga att följa strömmen för det är inne..hur kul o smart är det man går sin egen väg

      Radera
    3. På norska säger man: "Han slipper å ro som lar seg drive med strømmen."

      Jag tycker att det är en bättre bild än den döda fisken, för döda har inget annat val än att följa med strömmen. Det har vi.

      Radera
  3. Jag har jobbat säsong i Österrike, det var mindre alkohol på hela säsongen än vad det brukade vara på en en-veckas semestertur. Och det var samma med alla säsongare. Många av oss arbetade när turisterna hade after-ski eller nattsudd. Andra jobbade i backen på dagen och det är inte så kul när man är bakis och trött.
    Så nej, min erfarenhet av det stämmer inte alls med dina fördomar.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Fast min fördom gäller inte alperna utan svenska orter som Åre och Sälen.

      Radera
    2. Sverige har inte jag säsongat i, men skulle tro att det är samma sak här av samma anledningar. Kanske t.o.m mindre?Turistdrickandet är i åtminstone mindre i Sverige än i alperna.

      Radera
    3. Jag håller med kalle. De i min omgivning som har säsongat i svenska fjällen har gjort det för att pausa under eller efter en utbildning (eller för att de inte vet vad de vill göra i sitt vuxna liv) och för att de gillar att åka skidor. Ska de stå i liften kl 09:00 så gör de det! Alerta och nyktra. De som jobbar på restauranger, skiduthyrning mm har inte heller tid, lust eller ork att festa.
      Sen är ju inte våffelcafé direkt ett ställe där alkoholen flödar i vanliga fall heller. Jag är inte säker på att jag skulle välja pingströrelsens våfflor framför någon av de vanliga våffelstugorna som ligger spridda i fjällen. Jo f'ressten det är jag! Väljer hellre en normal våffla än en där de ska trycka en massa religiösa floskler i halsen på mig.

      Spargrisen

      Radera
    4. Fint om det stämmer.

      "De som jobbar på restauranger, skiduthyrning mm har inte heller tid, lust eller ork att festa."

      Jag har inte jobbat i fjällen (tror jag), men har fått möjlighet att se åtminstone ett hundratal svenska restauranger bakom kulisserna och ingenstans har jag sett så mycket festande och ren alkoholism som där.

      Jag hade absolut valt propagandastället. Lite som att jag gärna åt på Hare Krishnas restaurang Govindas i Stockholm. Man behöver inte bli religiös för att man lyssnar på vad religiösa har att säga.

      Radera
  4. " När ”alla” tycker sig ha hittat den enda rätta vägen är det hög tid att stanna upp och se vilka luckor marknadens lämmeltåg lämnat efter sig."

    Klockrent! Ett citat värt att sätta upp på väggen!
    /Christoffer.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Oj, så pass?! Okej, jag får erkänna att jag var nöjd med den :-)

      Radera
  5. Håller faktiskt med helt och hållet här. När ALLA börjar säga eller göra samma sak, då brukar jag gå 180 grader åt andra hållet. Att blint följa strömmen är farligt, och alla initiativ till motsatsen är viktiga.
    Så, även om jag varken är troende eller överdrivet förtjust i våfflor så hejar jag på våffelstället!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag är inte heller förtjust i varken kristendom eller våfflor, men gillar också initiativet.

      Radera
  6. Nu i efterhand kan jag tänka att jag borde gjort som Warren Buffett, som salde av i princip allt i tid. Men jag tror börsen kommer tillbaka, sa gör ingenting i nuläget.
    /Annika

    SvaraRadera
    Svar
    1. Fast Buffett har väl snarare varit två år för tidig? Jag har en känsla av att han inte fick mycket glädje av den massiva uppgången under 2024.

      Radera
    2. Han klarar nog att sätta kött och potatis pa bordet ända ;).
      /Annika

      Radera
    3. Ja, det tror jag. Eller i hans fall - Big Mac och Coca-cola :-)

      Radera
    4. Och han är 94 ar gammal! Du borde kanske tänka om när det gäller din diet ;).
      /Annika

      Radera
    5. Jag äter nog redan alldeles för mycket kolhydrater i form av vitt socker och vetemjöl.

      Radera
  7. OT Tips som du kanske kan göra något på, kanske med svensk-norsk-knorr;

    ”Av någon anledning verkar det som att alla bedrägerier i Norden alltid har sitt ursprung i Sverige. Till exempel började nätfiske i Sverige 2017 och spred sig sedan gradvis till de andra nordiska länderna”, säger Jeanette Holm.

    Antalet olika digitala bedrägerier har ökat markant under de senaste åren. Enligt en studie från de nordiska polismyndigheterna polisanmäldes nästan 260 000 digitala bedrägerier i de nordiska länderna bara under 2023 - det är 712 om dagen! Det är en enorm siffra, men den faktiska siffran kan vara ännu högre.

    https://www.santanderconsumer.se/magasinet/privatekonomi/santander-bekampar-digitala-bedragerier-och-manar-till-vaksamhet

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack för tipset! Jag får grubbla, men ser inte någon uppenbar vinkel för mig. Men kul att se att all skit tycks komma från Sverige. Vi måste få upp muren snart ;-)

      Radera
    2. Kriminalitet är väl en av Sveriges större exporttjänster idag? Det är nu vi ser den vinst som Löfven, Reinfeldt &co pratade om.

      Men i övrigt så har det även lett till att bankerna nu reglerar vad folk får göra och inte göra med sina egna pengar. Tycker man hör allt mer om banker som stoppar olika betalningar tex. Om det är en konsekvens av svensk brottslighet, eller bara Bryssels vansinniga överreglering av allt som rör sig det kan man undra. Är det samma i Norge?
      Mvh Investeraren

      Radera
    3. Ja, den regleringen är inte unik för Sverige. Även i andra länder är bankerna osunt intresserade av var ens pengar kommer ifrån och vart de ska och varför om de skickas vidare.

      Radera
    4. Det rakade jag ut för när jag skulle skicka lite pengar till Sverige. Först ringde min bank mig och konfirmerade att det var jag som lagt in ordern. Därefter hörde mottagarens bank av sig och ville veta var pengarna kom ifran. Men det löste sig. Jag fick skriva ett brev, och skicka genom mottagarens bank-id och da fick den svenska banken tummen ur och betalade ut.
      /Annika

      PS. Samtidigt skickas miljarder av olika oligarker, kriminella och skumma skatteupplägg världen över. Men vi smainvesterare ska sättas dit.

      Radera
    5. Det brukar lösa sig om man har rent mjöl i påsen (åtminstone än så länge), men det känns jobbigt att behöva konfirmera, bekräfta och förklara när allt man vill göra är att använda sina egna pengar.

      Just det där har jag också tänkt på, att någon skickar fem miljarder verkar ingen kolla, men femtontusen - då jävlar!

      Radera
  8. Har en tendens att vara motvalls kärring. Min övertygelse för 12 år sedan om att nu var läge att kämpa på för att betala av huslånet är ett exempel även om mina sparformer är väldigt vanilj med enda kryddan guld och armbandsur. Gav mig själv 5 år att fixa det och gick i mål på knappa 4. *klapp på axeln*

    Kommer precis från ett kommunstyrelsemöte där min förmåga att vägra vara lämmel renderade att jag hade hela rummet mot mig vid ett par tillfällen. Det underlättar om man inte är livrädd för argumentation och hård kritik. Jag kunde inte bry mig mindre. Jag vet att jag har och får rätt. Övriga måste bara rapa upp sina intränade läten (tack Allard för uttrycket) några år tills jag får igenom mina tankar, en bunt år sent.
    Är inte självgod iom att det är empiriskt bevisat sant.
    /JB

    SvaraRadera
    Svar
    1. Har man väl testat att ha ett helt rum emot sig inser man att man inte dör av det heller. Jag tror att det är jobbigast innan man gjort det.

      Radera
    2. Naja, vad jag läser mig till är det bara ca 20% av svenskarna som haller med dig.
      /Annika

      Radera
    3. 1000 miljarder myror äter skit. För att du är marinerad i vad vår vänstersocialistiska massmedia säger åt dig vad som är rätt så betyder inte det mer än att du är mycket mottaglig för suggestion.

      För oss andra är det tråkigt att du inte kan tänka själv.
      /JB

      Radera
    4. Vad det här blev hetsigt nu. Tillåt mig att försöka medla innan vi alla gemensamt sjunger "We shall overcome".

      Jag uppfattar att ni pratar om olika saker. JB om en specifik konflikt på ett kommunstyrelsemöte, Annika om JB:s politiska gärning rent partipolitiskt.

      Radera
    5. Haha, där trampade Friggebo ordentligt i klaveret. Och för att förtydliga, jag har aldrig röstat vänster och jag är fullt kapabel att tänka själv. Men du JB verkar upprörd och tycka lite synd om dig själv för att du inte far nagot jobb pga din politiska övertygelse. Jag hoppas det gar bra för dig ända, även om vi tycker olika.
      /Annika

      Radera
    6. I Sverige som är en "demokrati" borde man inte bli förföljd för sina politiska åsikter. Tycker JB är stark som fortsätter sin politiska gärning.

      Radera
    7. Vad vet Annika om hur många som håller med och inte håller med i det fall som JB refererat till? Om hon syftar på hur många som röstat på ett visst parti, är att vara Sveriges näst största parti ett - "bara"?
      Om hon syftar på enskilda frågor så är det uppenbart att människor håller med vissa partier mer och andra partier mindre beroende på fråga, det skulle man kunna säga är anledningen till att olika partier finns, och det publiceras väl t.o.m på aftonbladet - eller är det bara frågor som socialisterna driver som är allt överskuggande där, Annika?

      Radera
    8. Jag tackar för tankarna. Jag var mycket medveten om att jag skulle få ta stryk och offra mitt tidigare trevliga liv som aktiv SDare.

      Att det skulle vara så totalt omöjligt att få en anställning, ja, jag har tillomed sökt på McDonalds som telecomingengör med 25 års erfarenhet var lite bortom även min realistiska tankevärld.

      Men jag ångrar ingenting och är exakt där jag behöver vara i livet.

      /JB

      Radera
  9. Snälla Annika, sluta lufta dina politiska åsikter här. Det finns det andra forum för. (Nej, jag upplever inte att JB gör det. Det är bara du.)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Sa politik är inte inblandat i ett kommunstyrelsemöte?
      /Annika

      Radera
    2. Jag uppfattade inte någon politisk åsikt.

      Radera