Jag har inget emot vare sig samer eller
renar, men när nu det skattefinansierade stödet till rennäringen minskar med tio miljoner,
från 136 till 126 miljoner, undrar jag i mitt stilla sinne varför
inte siffran är noll?
Rennäringsnämnden, som tycks vara en
samisk intresseorganisation – givetvis skattefinansierad – skräder
inte orden när en liten del av stödet till rennäringen överförs
till Naturvårdsverkets vargförvaltning:
”Nog är det väl möjligt att det blir ökade kostnader för Naturvårdsverket men det här är ju ett ansvar för staten, det är inte rennäringen som ska ha ansvaret för den svenska rovdjurspolitiken.”
Men rennäringens kostnader är statens
ansvar – varför då? Varför finns det en rennäring om den inte
klarar sig själv? Jag är medveten om att staten betalar bönder för
att hålla öppna landskap, och till och med mina svenska
biodlarkollegor får några miljoner per år (för att bekämpa
varroakvalster som hotar binäringen). Världen behöver både bönder
och insekter, men varför behövs renar? Uppenbarligen är inte
renköttskonsumenterna beredda att betala så mycket som det kostar.
Varför ska då skattebetalare som endast i undantagsfall äter
renkött betala för att renskötare ska få ägna sig åt sin hobby
på heltid?
126 miljoner är inget jättebelopp i
en statsbudget, men för egen del ser jag inga skäl att inte en gång
för alla riva av plåstret. För övrigt ska staten satsa mer pengar på samisk kultur,
så samerna går på intet sätt lottlösa.
Halva Sveriges yta används för renskötsel (!) trots att det ofta innebär problem för skogsbruk och andra funktionella näringar, men även för vindkraftsindustrin. Men det räcker inte, de ska ha betalt också! Jag har verkligen letat efter argument för skattebetalarnas allmosor till rennäringen, men hittar dem inte ens hos renskötarna själva. Det tycks bara självklart att de ska ha. Det duger inte för mig, så hjälp mig förstå detta eviga daltande.
Det går inte att förstå. Det är enbart ett skadestånd för att svenska staten behandlat samer som skit de senaste 500 åren. Men detta skadestånd går bara till vissa och är helt absurt. Ärliga satsningar på samisk kultur och samiskt språk betalar jag gärna för, där också rikssvenskar får delta för att öka förståelsen. Men bidraget till rennäringen ska strykas helt. Annars borde väl jag få bidrag för att bo på ett skogstorp i södra Sverige och föda upp gäss och odla lin som mina förfäder gjorde? Också en olönsam verksamhet med långa traditioner...
SvaraRaderaUnder min livstid, som förvisso bara är ungefär en tiondel av de där 500 åren, har det åtminstone inte annat än daltats med samer. Vilket i och för sig kan vara att "behandla som skit". Jag tror att ingenting gör människor så handlingsförlamade som bidrag de varken behöver eller har rätt till. Utan detta kanske samerna hade hittat sätt att göra rennäringen lönsam. Istället sitter de passiva och väntar på att staten ska ordna. Och det vet ju alla hur det brukar sluta :-(
RaderaPersonligen hade jag hellre betalat skatt till din gås- och linverksamhet än till otacksamma samer.
Inte nog med det, samerna har även ensamrätt på renhållning ingen annan får börja hålla på med det. De har även fri jakt och fiske på utan att ens äga marken. Räcker det? Nej, de får även avverka träd efter eget godtycke på annans mark. Möjligen skulle man kunna tycka att det var rätt och riktigt om de levde som ett ursprungsfolk i sina kåtor och pysslade med sitt. Men nejdå, de ska bo i hus i stan få bidrag som alla andra och köra bil, fyrhjuling och skoter, t.o.m. helikopter ibland.
SvaraRaderaSom sagt ett jävla daltande med samerna. Ska jag gissa betalar vi för att Sverige behandlade dem ruskigt illa för 75-100år sedan. Men är det rättvist att jag ska betala till deras barnbarnsbarn för att min farfarsfar betedde sig illa?
Ja, det kallas arvsynd.
RaderaJa, det påstås ibland att Sverige har rasistiska lagar, men märkligt nog är det aldrig samer och renar man menar. Tänk om något politiskt parti skulle föreslå att endast vita eller svenskar i minst tredje generationen får öppna kaféverksamhet. Jag kan ana rubrikerna.
Radera"ensamrätt på renhållning" - här i stan kör man med maskiner, ute på landsbygden är det samer som håller det rent och fint ;-)
SvaraRaderaJag andas ut eftersom jag ser att det inte var jag som använt ordet "renhållning" i detta sammanhang. Men det är lätt hänt.
RaderaRenskötarna hävdar urminneshävd och annat dravel. Som en rättighet att bedriva renskötsel för att bevara sina traditioner. Ur mitt perspektiv handlar det om omvänd rasism - endast den som är same och medlem i en sameby får äga renar. Tänkt om endast vita, medelålders män, fick bedriva hästavel? Nej, det samiska kulturbevarandet osar omvänd kolonialism och skall enligt min mening bekosta sin egen verksamhet, i alla fall så länge inga andra tillåts äga renar. Skall jag som skattebetalare subventionera något jag med aldrig någonsin kommer att kunna vara en del av? Så jag håller med - sätt ersättningen till 0 kr!
SvaraRadera/Christoffer.
Jag har aldrig förstått uttrycket omvänd rasism. Rasism är rasism, vart man än vänder sig.
RaderaOm man skulle börja kalla saker vid sitt rätta namn.
SvaraRadera1. Det är en liten minoritet av samerna som äger (dvs har rätt att äga) renar. Övriga är skogs- eller fiskesamer. men det är renägarsamerna som skriker högst och får mest uppmärksamhet (och bidrag).
2. Visst låter det pittoreskt med att någon är "medlem i en sameby". En sameby är inte en klunga med hus inom ett visst område. En "sameby" är namnet på en ekonomisk förening! Jämför med aktiebolag, enskild firma mm.
3. Av någon okänd anledning så är det endast medlemmar i vissa ekonomiska föreningar som, enligt dem själva, ska få bedriva verksamheter på statens (dvs alla medborgares) mark. Och de ska få besluta om det behövs jakt- eller fiskekort, som de självklart själva prissätter och tar hela inkomsten.
Jag håller med övriga. Sätt bidragen till noll. Så får vi se hur mycket helikoptrar, skotrar, terrängbilar mm som fortsätter köra i fjällen. Hur mycket renar de orkar hålla, med "traditionella" sätt att bedriva verksamheten.
Kommer de avstå övriga moderniteter som riktiga hus, elektricitet mm? Knappast!
Spargrisen
Nej, klart de inte kommer att avstå moderniteter, och de ska de heller inte behöva. Det är curlandet och diskrimineringen av icke-samer jag inte begriper.
RaderaPolitikerna skall inte ägna sig åt välgörenhet med skattebetalarnas pengar utan det kan de som vill ägna sig åt välgörenhet göra med sina egna privata pengar.Är en verksamhet som rennäringen inte lönsam så skall den läggas ner inte hållas vid liv med bidrag från skattebetalarna.Som ett exempel kan jag nämna att när jag inte längre kunde driva mitt åkeri med vinst på grund av konkurrens från åkerier från låglöneländer så slutade jag som egen åkare.Numera älskar jag att dela med mig av mina pengar genom välgörenhet i mitt närområde till de som inte är lika lyckligt lottade som mig i livet då jag har en bättre ekonomi än de flesta andra.Att Sparo skulle ägna sig åt välgörenhet med sin privata pengar lär antagligen aldrig hända då han är snål mot sig själv trots att han är rik så att ge bort pengar till andra finns nog inte i hans tankevärld och det är givetvis hans val att fortsätta vara snål mot sig själv och andra.
SvaraRaderaHuruvida jag ägnar mig åt välgörenhet (spoiler: det gör jag) eller är snål mot andra har du extremt lite kunskaper i, men det är ändå lite humoristiskt att du då och då uttalar dig i ämnet.
RaderaEtt synnerligen privilegierat folkslag dessa samer, men de hävdar såklart att de är diskriminerade.
SvaraRaderaThey play the victimcard all the time.
Det värsta tycker jag är att de inte är villiga att upplåta mark till den så kallade gröna omställningen. Inte till gruvor och inte till vindkraft. Vad det handlar om är såklart att de vet vilken guldsits de sitter i och vill inte förlora eller ge upp en tum av denna. De har bokstavligen fått halva kungariket och en herrans massa pengar.
De får kungafamiljens apanage att se ut som allmosor i jämförelse.
Stötande helt klart.
Just det, att de inte ställer upp på leken om "den gröna omställningen", tycker jag visserligen är ett förmildrande drag, men visst är de priviligierade. Ingen annan intressegrupp jag känner till har ett eget, skattefinansierat parlament förbehållet den egna gruppen.
RaderaHur fungerar det i Norge? Finns gott om samer hos er också.
RaderaDet gör det, och min känsla är att de även här är missnöjda med det mesta oavsett vad de får.
RaderaI Norge har väl samerna en egen oljekälla de pumpar upp ur och säljer på marknaden? Därutöver en garanti från staten om ersatt oljekälla, om oljekällan skulle sina....antar även att eftersom samerna håller till i områden i Norge med låg beskattning så har de väl minst samma sorts beskattning eller ett undantag så att de inte betalar någon skatt alls? Norrmännen är ju kluriga på det viset att de ser att ekonomiska incitament i form av låg skatt möjligör en levande landsbygd, dvs att det bor människor där och inte bara ugglor och insekter. Och inte bara möjligör utan även de facto fungerar.
RaderaEn egen oljekälla är inget jag känner till, har du en länk?
Radera"Områden i Norge med låg beskattning".
Det har jag inte heller hittat ;-). Eller rättare sagt, inkomstskatten tycker jag är helt rimlig i Norge i förhållande till vad man får för den, till skillnad från i Sverige. Men så har vi förmögenhets- och kapitalbeskattning utan rim och reson.
Sparo, jag trodde att det var så absurd att det var självklart att det var ett skämt? Alltså vad gäller egen oljekälla och den eviga staliga garantin på att oljan aldrig skulle sina. Att samerna skulle kunna vara ett skattefrälse är ju möjligt men i det sammanhang det nämns, alltså tillsammans med den eviga oljekällan så skulle även det förstås som ett skämt.
RaderaSå nej - jag har inga länkar, inga källor. Inte ens en egen oljekälla ;-)
Nu handlade ju min text om samer och bidrag i Sverige och jag har inte satt mig in i eventuell norsk problematik på området, men när någon påstår något utgår jag ifrån att de menar det.
RaderaJag väntar på att staten drar in bidragen till exempelvis SKR och Svenskt Näringsliv. Jag har ingen lust att betala till nån av dessa, finns säkert många fler exempel.
SvaraRaderaVad sägs om att dra in bidragen för samtliga politiska partier, och införa att de enbart kan leva på medlemsavgifter - och där det sätts ett tak på hur mycket avgiften maximalt får vara och att varje person endast får ha ett medlemskap
RaderaFast det kommer ju heller aldrig att hända
Mm, jag tror att ni får vänta.
Radera"Men rennäringens kostnader är statens ansvar – varför då?"
SvaraRaderaDet är nog en kompensation för att vi tagit över deras område. Samerna är det enda ursprungsfolket i Sverige. De levde i området innan Sverige fanns men klarade de inte av att försvara sitt område från inkräktarna. Bland inkräktarna finns en bloggare som kallar sig Sparo. Han vill ta bort den ekonomiska kompensationen till samerna och försvåra för dem att bedriva renskötsel som är en fundamental del av samernas kultur.
https://sv.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1pmi
Tom-Hjördis