tisdag 20 januari 2026

Urspårad beredskap

Ingen blir mer tagen på sängen av att det blir vinter än tågtrafiken. Det fanns såklart fördelar med att elektrifiera stambanorna, men när ovädret slår till blir många tåg inställda. Inlandsbanan (Dalarna-Norrbotten) använder diesellok och kunde därför köra på som vanligt över jul och nyår. Diesellok finns, så det hade fler tåg kunnat dra nytta av, men då skulle det krävas tågvärmevagnar, en extravagn med generator som producerar värme till övriga vagnar.

SJ hade tågvärmevagnar tidigare, men har gjort sig av med dem när allt skulle gå på el. Är det inte märkligt att järnvägen, som borde vara något av det mest långsiktiga som finns, hela tiden försöker slå världsrekord i kortsiktighet? Bristande underhåll gör det mer och mer ohållbart att använda tåg eftersom snart ingen kan ta höjd för förseningarna.

Om spåren ens finns kvar! Jag jobbade på ett sågverk där en stor del av produktionen skickades till Tyskland på tåg, men från sågverket lastades de först på långtradare som körde virket 55 km till en järnvägsstation för omlastning eftersom de gamla spåren grävts bort.


Jahaja...

Och nu gäller det alltså tågvärmevagnar. Inlandsbanan har ingen möjlighet att själva köpa in dem, det är miljoninvesteringar de troligen aldrig kommer att få tillbaka. SJ har som sagt sålt sina och vill säkert inte köpa in nya. Trafikverket duckar frågan eftersom detta handlar om beredskap och det är tydligen inte deras bord.

Under tiden väljer allt färre resenärer tåg för sina resor. Undrar varför.

20 kommentarer:

  1. Ställ in en kamin och ett lass ved i en vanlig vagn. Problemet löst :)

    SvaraRadera
    Svar
    1. Det kan man tycka, men nu ska det vara wifi, belysning, en fläkt som drar runt luften osv, och även om vedeldat kaffe i restaurangvagnen skulle anses exotiskt undrar jag hur nöjda resenärerna skulle vara.

      Radera
    2. SJ hade mobiliseringsförråd med just sådana kaminer tidigare. Fantastiska kaminer i gjutjärn med en ruskig effekt för att vintertid kunna hålla värmen i en järnvägsvagn. När SJ avvecklade sitt förråd av dessa någon gång i mitten av 90-talet köpte jag 5 st för 50kr/st, helt oanvända. De är säkert värda flera tusen idag.

      Radera
    3. Nu blev jag lite avundsjuk.

      Radera
    4. Perfekt sätt att ta livet av folk, och det rimmar väl med att det bidrar till klimatförbättringar när det blir färre klimatfotavtryck. Så vad är det det heter nuförtiden, win-win?

      Radera
  2. Tittar man på statistiken ser det väl ut som om det är fler som väljer tåg för sina resor:
    https://www.trafikverket.se/resa-och-trafik/jarnvag/jarnkoll--fakta-om-svensk-jarnvag/jarnkoll-pa-tagresor/

    SvaraRadera
    Svar
    1. I alla fall om man jämför två år med 34 år emellan, men då undrar ju vän av ordning om inte just 1990 var ett bottenår. Det är ju rätt klart vad Trafikverket vill visa och med statistik kan man bevisa det mesta.

      Radera
  3. Nja, SL är en annan... En snöflinga och kraftiga förseningar... 🤔

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, men vem tusan kunde tro att det skulle bli vinter i år igen ;-)

      Radera
  4. Nu är det tydligen så att Inlandsbanan skulle behöva en ganska rejäl uppgradering längs hela sträckan för att klara "vanliga" tåg, alltså långa och tunga tåg från stambanorna. Plus att det är enkelspår med korta mötessträckor och låg maxfart på vissa delar. Utöver det skulle det alltså behövas fler diesellok och utbildad personal om man på allvar vill använda inlandsbanan som reservstråk. I det sammanhanget är värmevagnarna ganska irrelevanta.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, det är ju ändå en nödlösning att köra "vanliga" tåg där, de som körs tar mycket längre tid. Men fanns det värmevagnar skulle det åtminstone gå.

      Sedan tror jag att alla järnvägar i Sverige behöver underhållas. Det har man slarvat med alltför länge.

      Radera
    2. Där är vi överens. Privatiseringen av järnvägen är väl ett av de bästa exemplen på hur man enkelt kan försämra infrastruktur.

      Radera
    3. Att låta bli att underhålla blir dyrt på sikt oavsett privat eller statligt, men politikerna hade behövt ta sitt ansvar och där har förmodligen alla regeringar syndat de senaste 30-40 åren.

      Radera
    4. Kände inte till att Trafikverket har privatiserats, de som har hand om infrastrukturen, alltså spår växlar signalsystem elmatningosv osv.
      Vem är det som äger det nuförtiden, är det kineserna dvs Xi, eller ryssarna dvs Putin eller kanske Musk med vapendragaren Trump? När något är dåligt måste ju nån av de uppräknade vara inblandade...

      Radera
    5. Persontrafik måste väl räknas som "lätta tåg"? Att malmtåg är för tunga förstår jag..

      Radera
    6. Det lät som att SJ:s tåg är mycket tyngre än Inlandsbanans. Varför vet jag inte.

      Radera
  5. Hörde på något program på P1 som intervjuade några kunniga inom järnväg.
    De konstaterade att med nuvarande takt av upprustningen så skulle det ta 350 år ! att beta av underhållsskulden.
    Lite uppförsbacke där 😐
    /S

    SvaraRadera
  6. Jag hade mer än gärna åkt tåg om jag visste om att jag kunde lita på att tågen faktiskt går och jag kommer fram. Köpte en gång i min ungdom en månadsbiljett för mig då mycket pengar (2800:-) för att obegränsat kunna åka till en annan stad (dock bara med regionaltåg såklart) för att plugga min KY-utbildning. Det fanns en enda avgång på morgonen som jag kunde ta för att komma i tid till skolan och jag kunde plugga på tåget så tänkte att jag sparar in lite tid på så sätt att jag slipper plugga när jag väl kom hem på kvällen.
    Hur som helst, just denna avgång valde de att ställa in redan dag 2, den gången fick jag dock åka med alla slipsnålar och tillhörande stark parfym med X2000, dock gällde det bara den dagen som nödlösning. Så redan dag 3 var min biljett i princip värdelös. Fick slåss med näbbar och klor för att få återbetalning av den och så köpte jag mig en sunkig Audi 100 som läckte olja istället och körde de 18 milen tur och retur varje dag.

    Anledningen till inställd avgång i flera månader var "underhåll" såklart. Ingen information innan, jag frågade särskilt om just denna avgång just för att det bara fanns en som passade i schemat. Till råga på allt så var tåget hem 3h(!) försenat andra dagen, jag lämnade mitt hem kl 05 och var hemma kl 22 och lektionstiderna var egentligen bara 09 - 13 den dagen. Det skulle ha gått ett tåg hem kl 14:30, det gick istället 17:30 och tåg en annan sväng så istället för 1,5h tågresa hem så tog det också 4h totalt med långa byten. Total försening 7h.

    Efter den vändan har jag aldrig åkt tåg privat i Sverige. Ibland blivit tvungen i arbetsrelaterade situationer och även där har det varit problem dock inte lika allvarliga och långsiktiga.

    Utomlands har jag åkt mycket tog med både stort nöje och framgång, varför fungerar tågen på världens snöigaste plats Hokkaido i Japan där det snöar flera meter tung blötsnö varje år, men i Sverige med generellt ganska stabilt väder för säsongerna så fungerar INGENTING.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Ja, första kravet är ju att komma fram. Skulle tåg vara pålitliga skulle det t ex gå snabbt jämfört med flyg mellan Stockholm och Göteborg, eftersom man åker från centrum till centrum och slipper en resa till/från Arlanda och Landvetter. Problemet är ju att man måste ta höjd för flera timmars försening om man måste vara framme en specifik tid.

      Radera