Precis som att det alltid finns någon som är rikare finns det också alltid någon det är lite mer synd om. Eller? Laila, 39, ska försörja fyra hemmavarande barn, med bidrag eftersom hon är arbetslös. Varje månad får hon ut 23000-25000 kr. Till det ska läggas bostadsbidrag på 4800 kr. Hyran på det hus hon hyr är 12500 kr. Det ger ett netto på 15300-17300 kr, vilket tidningen Arbetet avrundar till 15000 och slänger med en faktaruta om barnfattigdom, vad ända in i glödheta helvete det har för relevans för Lailas situation.
Visst, många (men långt ifrån alla!)
som jobbar har en mindre stram månadsbudget att förhålla sig till,
men betyder det att det är synd om Laila? Hennes eget svar är ett
rungande ja, och hon konstaterar att när bostadsbidraget nu minskat
med fyrahundra kronor är det pengar familjen hade behövt för att
överleva. För nu har de inte råd med någonting (så snusdosorna
och energidrycken på vardagsrumsbordet måste vara reporterns).
När hyran är betald har hon alltså
15300 kr som ska räcka till ”samtliga räkningar, kläder, skor,
all mat, resor med kollektivtrafik, aktiviteter och så vidare”
(posten ”och så vidare” hade jag gärna sett en mer detaljerad spec på)
för Laila och fyra barn på mellan 4 och 16 år. Eller ja, kyrkan
sponsrar med en matkasse varje vecka. Det nämns i förbifarten, lite
som en självklar rättighet.
Någon semester (från vadå?) blir det
såklart inte tal om. ”Det finns ett kommunalt utomhusbad inom
gångavstånd”, men det är för dyrt. Att det finns en sjö 1,5 km
från huset där de kan bada alldeles gratis var tydligen inte
relevant för artikeln. Ej heller var papporna till barnen håller
till och på vilket sätt de bidrag till familjens ekonomi.
Som om det inte vore misär nog med
avsaknad av semester och bad har Laila problem med tänderna (snus
och energidryck är kanske ingen hälsokur för munhygienen) och
utreds för diabetes, men på frågan vad hon skulle göra om hon
fått tusen kronor extra i månaden var hennes första tanke
lördagsgodis till barnen (de kanske inte nöjer sig med snus), så
hon ger sig nog inte förrän hela familjen har dåliga tänder.
Men nu kommer kanske det märkligaste i hela artikeln. På Arbetets Facebooksida fick man mothugg deluxe av folk som, precis som jag, inte förstått hur synd det var om Laila. Så då rensade man bland kommentarerna, begränsade vilka som fick kommentera och någon dag efter artikeln skrevs ändrade man citatet om lördagsgodis. Nu svarar Laila istället följande på vad hon skulle göra om hon fick ytterligare en tusenlapp i månaden till skänks.
”Hade jag fått extra pengar hade jag köpt någon finare frukt. Just nu får mina barn bara äpplen och päron. Eller så hade jag handlat något bättre mellanmål, kanske lite riskakor.”
Det är inte utan att jag undrade hur det där gick till. Ändrade de bara svaret för att sätta Laila i bättre dager, eller ringde de och frågade om hon inte egentligen skulle köpa frukt och riskakor för pengarna? Om hon tänkte efter riktigt noga alltså... Oavsett, hur journalisten Tora Villanueva Gran känner för sitt jobb och hur hon kan leva med sig själv, det vet bara hon.
Tillbaka till Laila istället. Nu var det en bidragssänkning på 400
kr som fick henne att gå i taket, men hon var knappast nöjd med
ekonomin innan, så jag undrar var den gränsen går. Om hon skulle
få den där extra tusenlappen till godis eller riskakor, hade det räckt? Två
tusenlappar? Fem? I något skede hade hon såklart inte längre
kunnat gnälla över sin ekonomi, men den brytpunkten tror jag är
väldigt mycket högre. Laila är nog helt enkelt den typ av människa
som aldrig blir nöjd, hur mycket hjälp hon än får, och den enda
som helt saknar ansvar för hennes liv är märkligt nog hon själv.


Kommunistjournalisterna agerar valarbetare som vanligt. Jag håller med om precis allt du skriver. Dessutom tycker jag att man kan lägga till perspektivet att preventivmedel hade sänkt kostnaden från start. Det är ingen naturlag att man måste skaffa sig mängder av barn.
SvaraRaderaNoterar också att papporna omnämns i plural. Redan där kan man börja undra, men det gör givetvis inte skjutjärnsjournalisterna.
Ja, det är ju faktiskt ingen självklarhet att man ska skaffa hur många barn som helst när man inte klarar sin försörjning sedan tidigare. Hon har inte haft ett riktigt jobb på åtta år, längre än några av hennes barn har levt.
RaderaVäldigt tyst om papporna, men eftersom hon har 14-15 års spridning på barnkullen är det väl högst troligt flera pappor till barnen. NÅGON av dem borde väl också chippa in lite pengar till barnen.
Det nämns faktiskt att "även underhållsstöd från barnens pappor" är inräknat i budgeten. Möjligen tillagt i en senare uppdatering.
SvaraRaderaMen det är extremt konstigt, för 4 ungar borde generera underhåll på betydligt mer än några enstaka tusenlappar...
Om nu inte fäderna är precis lika arbetslösa kanske.
Troligen tillagt senare för jag såg det inte så länge tusenlappen skulle gå till lördagsgodis.
RaderaMed tanke på att journalisten "avrundar" 17300 kr till 15000 kr ser jag det inte som omöjligt att något/några av underhållen inte är inräknade. Det kan vara förklaringen.
Tyvärr kommer vi få ett Idiocracy-samhälle. Allt pekar åt det hållet... 👀
Radera"Allt" tycker jag är mycket sagt, men en del.
RaderaAtt arbeta inom vården eller i ett storkök så måste man ha arbetskapacitet och kunna röra på sig obehindrat, jag har jobbat inom båda. Jag är inte så smal själv men jag säger det ändå, hon är inte svältfödd precis. Varför är hon ensamstående med fyra barn, skulle vilja veta lite bakgrundshistoria här? Tycker att det är svårt med de här historierna för hur mycket är egen förskyllan och tar hon de ansvar hon borde, det gör hon uppenbarligen inte.
SvaraRaderaDiabetes 2 som hon antagligen ligger i riskzonen för brukar bero på fel kost och för lite rörelse. Arbetet ansvarsbefriar henne, det är bara synd om och det finns alltid nått att skylla på och självömkandet är påtagligt./M
Ja, hon är på gränsen till handikappat överviktig vilket hade fått mig att dra öronen åt mig som arbetsgivare. Och som vanligt i den här typen av artiklar får jag inte ihop bristen på mat med svällande midjemått. I det läget brukar alltid någon försöka damma av myten om att billig mat är sämre än dyr, men när jag handlat har det hittills alltid varit dyrare med pizza och energidryck än vitkål och kranvatten.
RaderaHon får säkert mer pengar med en ny regering.
SvaraRaderaMöjligt, jag är inte säker på det. Jag är hur som helst extremt säker på att hon även efter valet känner sig orättvist behandlad, fattig och själv helt oskyldig till allt som drabbar henne.
RaderaOrkar snart inte läsa sådana reportage, blir mest förbannad och irriterad och undrande över hur många fler sådana här idioter som försörjs av oss andra.
SvaraRaderaJa, det är knappast ett extremfall eftersom tre medier på kort tid tagit upp henne som exempel på någon det är synd om.
RaderaDet måste löna sig att jobba och inte leva på någon annans bekostnad!
SvaraRaderaMan blir inte mer sugen på att betala skatt och göra rätt för sig när man läser vart pengarna går.
RaderaVill man bli på dåligt humör så ska man läsa den artikeln. Jag blev irriterad bara att läsa om den :(
SvaraRaderaJag tänkte att jag tar den smällen så slipper ni andra ;-). Nu tror jag i och för sig inte att Lailas tillvaro är en dans på rosor, det tror jag hade irriterat mig mer.
RaderaDet är väl en kvalitétsstämpel på svensk levnadsstandrad när man med ljus och lykta vill belysa henne som extremfattigdom. Svensk journalistkår...
SvaraRaderaSå kan man se det, men jag tror å andra sidan inte att de letar så mycket. De hittar en som åtminstone delvis fyller syftet och så friserar man halva sanningen och förtiger andra halvan, så att man kan visa hur tufft det är att vara ensamstående och arbetslös.
Radera(stavfel så) Vpk vill sponsra mer sådana här socialfall genom 15000 kr i förstföderska bidrag... Högst normalt vore att först vara hyfsat säker på både förhållandet och inkomsterna innan bullen sätts på jäsning...
SvaraRaderaÅtminstone den femte bullen med flera olika bagare...
RaderaVar är offerallen 😊? Jag har ocksa tänkt pa att alla de som gnäller pa att de är fattiga ofta är överviktiga. Jag skulle vilja veta vad pengarna gar till. Själv levde jag pa knäckebröd och spaghetti under ett ar (för längesen) eftersom studielanet inte räckte till. Fast pa söndagen unnade jag mig en mjukglass, och trots glassen var jag smal som en pinne.
SvaraRaderaDessutom, vet man inte att man kan försörja barn kanske man skulle pröva att halla ihop benen? Bara en tanke.
/Annika
Fattigas kondomer kanske spricker oftare ;-)
RaderaUndrar om Biltema säljer kondomer :-)
Radera/Christoffer
Jag ska kolla på avdelningen "Hem & Fritid" nästa gång jag kommer dit :-)
RaderaFör mig är det den dåliga journalistiken som är mest irriterande. Om man inte klarar att räkna är det bättre att inte nämna några siffror alls. För som alltid spelar utgifterna minst lika stor roll som inkomsterna.
SvaraRaderaAtt mat, kläder och skor kostar det är en sak och det viktigaste. Men det som jag märkt idag är att många verkar tycka en massa onödiga saker är nödvändiga. Som läsk, snus och andra onyttigheter.
Som kvinna och mamma till fem idag vuxna barn ser jag att kvinnan/mamman fortfarande får bära 'hundhuvudet' och mannen/pappan anses ha uppfyllt sitt ansvar genom att alstra barn och sedan betala underhåll om ens det.
Jag har själv upplevt fördomar mot ensamstående mammor. För de flesta (sorgligt nog även idag) ifrågasätter att mamman skaffat barn. Men pappans ansvar är det tyst om.
Man skaffar inte barn om man tror att någon av föräldrarna ska lämna, bli sjuk eller dö. Själv blev jag ensam kvar med tre barn (30+) och att jag hade ett bra yrke var räddningen. I nästa förhållande (två barn) fick ett barn en allvarlig sjukdom och sambon dog när han var bara 54. Jag blev då ensam med våra två barn.
Vi får inget veta om hur människan i artikeln har det. Hon verkar ändå klara sig och barnen även om hon säkert kan skärpa till sig. Klippa sig och ta ett jobb som man sa förr i tiden. Men fortfarande efterlyser jag att papporna tar sin del.
/Annette
Dels bör man kunna räkna, dels får man antingen redovisa alla siffror eller vara tydlig med att man inte gör det, och i så fall gärna varför.
RaderaÄr man snusare förstår jag om den utgiften känns viktigare än många andra, men man kan inte samtidigt snusa och beklaga sig över att man inte har råd att ge grundläggande saker till sina barn.
Klart att barn är ett gemensamt ansvar, men på samma sätt som kvinnan har fler rättigheter (exempelvis lättare får vårdnaden, "gemensam vårdnad" betyder ofta att kvinnan har barnen långt mer än halva tiden) ger barn i praktiken större konsekvenser för henne.
Jag efterlyser också mer info om papporna, men du förutsätter att de är frånvarande för att de valt att inte ta sitt ansvar. Många pappor önskar inget hellre än att få vara en del av barnens liv, men hindras av mamman. Här vet vi som sagt inte.
"Man skaffar inte barn om man tror att någon av föräldrarna ska lämna".
Det är jag inte alls lika säker på. En del tycks se barn som en möjlig nystart för ett halvkasst förhållande.
Att många pappor inte skulle önska något hellre än att ta del av barnens liv men hindras av mamman det tror jag inte på, att de skulle vara många, några få möjligen./M
RaderaDe har åtminstone organiserat sig i egna föreningar, både sådana som hjälper pappor som hindras från umgänge med sitt barn och föreningar som hjälper både mammor och pappor. Vidare finns det en "pappaombudsman" som hjälper pappor som nekas umgänge, så tyvärr handlar det nog om tusentals.
RaderaMen som sagt, hur det står till med Lailas expartners vet jag ingenting om. De kan mycket väl vara skithuvuden som håller sig undan.
Under studietiden kunde min första man och jag äta sånt som råstekt potatis och gul lök. Ibland med bröd, ibland utan. Idag äter de nudlar men det vi åt är mycket godare, kan äta det frivilligt än idag men nudlar gillar jag inte.
SvaraRadera/Annette
Med 'de' menar jag studenter.
Radera/Annette
Nudlars storhet har jag aldrig sett. Ja, ett litet paket nudlar kostar inte mycket, men det är ju också väldigt lite mat, både ifråga om näring och mättnad. Råstekt potatis, gul lök och kanske lite ketchup och/eller ett ägg kan jag äta trots att jag har råd att äta dyrare. Det är lättlagat och gott. Inte supernyttigt, men det finns mycket som är sämre.
RaderaDet är konstigt det där med nudlar, de kostar drygt 50:- /kg, men anses vara billig mat. Pasta kostar kanske hälften, och potatis en fjärdedel, men det är så gott som alltid som nudlar tas upp. Iallafall för studenter. De skulle ha råd med fler öl, eller behöva jobba mindre extra, om de slutat med nudlar.
RaderaIntressant spaning! Då är frågan, äter studenter verkligen en massa nudlar eller är det bara att journalister eller andra tror det?
RaderaAtt barnet som är i ålder att sommarjobba inte fått sommarjobb. Hur gick det till? Vad jag vet är det många kommuner som har garanti för sommarjobb och det bör inte vara så svårt om man är ute i god tid. Är tyvärr inte förvånad att det är just barn i liknande situationer som inte heller lyckas få jobb. Det är tragiskt.
SvaraRaderaJag tänkte också på det, men ville undvika att peka finger åt barnen (som vi får reda på ännu mindre om i den intetsägande artikeln). Men om man i slutet av barndomen bara har vaga minnen av att ens vårdnadshavare gått till jobbet lär det åtminstone inte öka chansen.
Radera