När jag började sälja honung på
marknader hösten 2022 behövde jag ett partytält. Eftersom jag inte
visste om det här var en verksamhet jag skulle fortsätta med ville
jag komma undan så billigt som möjligt och valde därför ett tält
från Biltema för 649 kr.
Ett popup-tält i samma storlek hade
kostat mig 2000-7000 kr, men efter att nu ha tittat på alternativen
i några år tycker jag mig ha gjort ett bra köp. Idén med popup är
att de ska gå snabbare att slå upp och kunna göras av en person,
men fler än tio gånger har jag fått hjälpa popup-tältägare på marknader att dra
isär deras tält medan jag kan sätta ihop mitt själv även om det tar lite tid.
Några nackdelar har dock
Biltematältet. Egentligen tror jag inte tanken är att man ska slå
upp det hundra gånger, som jag nu gjort. Det är nog mer ett tält
för att slå upp på en sommarfest och efter den får ungarna leka
sönder det. T ex är alla tältpinnar vita. Allt som skiljer dem åt
är en klisteretikett med nummer. När den fallit bort eller bleknat
blir tältet som ett pussel där alla bitar har samma färg.
Lösningen blev att måla pinnarna så att alla med en etta fått en
blå prick osv.
I original låg de i en kartong, men den hade aldrig hållit i längden och så fick jag en gammal vapenväska av en granne – passar perfekt!
En annan grej med
stolparna som kan tyda på att tältet inte är tänkt att hålla för
evigt är att de tillverkats i tunn aluminium. En gång hade
jag med tältet på en tvådagarsmarknad. Efter första dagen tog
jag bort hörnstolparna och la tälttaket på marken, men så snöade
det på natten och tyngden av snön gjorde att flera pinnar började glappa i
skarvarna. Efter det satte jag dit slangklamrar för att det inte skulle
bli värre.
Även klamrarna har jag
fått gratis. En kompis köpte dem på Lidl, som har många bra grejer till billigt pris. Det gällde dock
inte dessa. En slangkoppling måste ju bli helt vattentät,
men ska man använda dem till något annat, exempelvis för att laga
tältpinnar, är det inte lika noga så ”Sparo Skrotnisse” tok
tacksamt emot en hel låda.
Och apropå att ta
emot andras sopor känner jag en marknadsknalle som upptäckt min
sparsamhet (eller ”svenskhet” som norrmännen säger). Han
använde ett likadant tält som mitt, men har uppgraderat till en
dyrare variant. Så han frågade om jag ville ha hans gamla. Skiter
björnar i skogen – klart jag ville! Så nu har jag ett helt
reservtält som inte kostat mig en krona. Det är möjligt att jag
också kommer att uppgradera så småningom, men det lär dröja.



Vi har ett par såna popup-tält i en förening jag är med i. Vi är alltid 4st som hjälps åt och drar i varsitt hörn. Är det verkligen meningen att det ska gå ensam? Oavsett gillar jag dem bättre än biltemas, särskilt om det blåser. Fast pris/behov-kvoten avgör såklart när man betalar själv...
SvaraRaderaJag tror att det är meningen och möjligen går det när de är nya eller om man oljar och smörjer noggrant, men jag upplever som du att det måste ryckas och slitas. En stor fördel med dem tänker jag är att alla delarna finns eftersom allt sitter ihop. Tappar jag en plastkoppling eller bryter av en tältpinne blir tältet i praktiken värdelöst.
RaderaJag fungerar väl lite kluvet där. I vardagliga livet så köper jag enbart billigaste maten eller på bra extrapris. Jagar fynd överallt o räds inte att fynda kläder på second hand. En hel skjortgarderob om 19 stycken för 225:- är ett gott exempel.
SvaraRaderaKöper gärna ”skräp” om det är sådant man bara ska nyttja väldigt sällan. Ibland bedrager dock snålheten visheten, det gick inte att bygga en hel altan med billigaste kapsågen från (valfritt skräpföretag), den brann upp vid planka två och något bättre var nödvändigt.
Sedan kommer vi till ständiga följeslagare som telefon, dator, tv. Där sparar jag inte på utgiften utan ser det som en ”investering”, inte ekonomisk men själslig och Quality Of Life. Det är värt det för mig när jag ständigt nyttjar dem.
/JB
Det är nog bra att värdera utifrån hur ofta/mycket saker ska användas. Ett verktyg jag använder två gånger om året får gärna vara billigt och inte så användarvänligt, men ska jag använda det hela tiden är det värt att betala mer.
RaderaFast det är också svårt att veta. En släkting köpte en kapsåg från ovan nämnda Lidl och tänkte att den nog brinner upp snabbt, men den gick inte att ta slut på, den bara funkade och funkade trots att den var billigt. Andra gånger märks det direkt.
Nackdelen är att många kunder har undvikit att handla av dig för att de tänkt "den här fattige svensken med det billiga tältet kan inte ha honung av hög kvalitet". ;)
SvaraRaderaTom-Hjördis
När tältet väl sitter uppe tror jag inte att gemene kund funderar över vad det kostar. Annars är det nog för- och nackdelar med att framstå som fattig eller sparsam.
RaderaJo för min del skulle jag aldrig handla matvaror i ett stånd där säljaren och attributen såg ut som en luffare som ställt upp.Blir som ovan sagt en del funderingar på kvalite på allt
SvaraRadera