måndag 3 augusti 2026

Kall mat i värme

Det är kanske inte så konstigt att Livsmedelsverket försöker göra sig relevanta, men att informera om att matlådor håller kortare tid i varmt väder än i kallt kan väl folk för tusan räkna ut själva?

Eller kanske inte. Kan folk ha blivit så handlingsförlamade att de behöver en myndighet som säger till dem att välja rätt mat för matlådan under rötmånaden? Då ska jag komma med ett ännu enklare tips som jag själv praktiserar när jag måste ha mat med mig från tidig morgon fram till lunch utan kylskåpsmöjlighet, på marknader och andra utflykter nu på sommaren.

Kvällen innan ställer jag en flaska i frysen, fylld till 20-70 procent (beroende på hur varmt det är) med vatten, saft eller annan dryck utan kolsyra. På morgon ställer jag den i en kylväska ihop med den mat jag har med, vanligtvis en pastasallad, några mackor och kanske lite frukt. Drycken funkar som kylklamp och har förhoppningsvis smält lagom till när jag ska inta matsäcken.


När jag inte tar med ett helt kök.

Och som livsmedelsverket är inne på, en del mat håller bättre än annan. Jag tror att de flesta har på känn vilka av deras livsmedel som klarar värmen bäst, så jag tänker inte komma med en lista. Mjölk har t ex en förmåga att lukta skumt ganska snabbt, men vegetarisk kost blir åtminstone inte farlig för att den står för varmt, så har du tänkt köra en vegetarisk dag kan det med fördel göras när du måste lita längst tid på matlådan.

Annars gillar jag turmat som inte behöver kyla. Soppa, som min nya favorit mangoldsoppa, är en matsäck som tvärtom klarar sig bättre i sommarvärme. Okej, kanske är varm soppa allra godast som matsäck på vintern, men lite flexibilitet måste man ha.

14 kommentarer:

  1. Vegetarisk kost kan väl bli farlig om den blir för varm. Bakterier och mögel växer lika snabbt på den i fukt och värme som annan mat. /M

    SvaraRadera
    Svar
    1. Okej, det kan finnas exempel. Men den maten lär ju lukta satan :-)

      Radera
  2. Såg du länkade till Sveriges Radio. Klart SR måste anpassa sitt budskap till kundkretsen de riktar sig till? Dvs de efterblivna som vill bli indoktrinerade.
    Mvh Investeraren

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag märker att du tillhör båda kategorierna själv,men från ett annat håll.

      Radera
    2. Jag länkar dit jag läser något jag tycker är värt att kommentera, förutsatt att sidorna inte är låsta, och jag skulle inte säga att allt material på SR vänder sig till efterblivna (även om just detta var lite småkorkat).

      Radera
    3. Vadå "annat håll". Så du instämmer i att det är grönrööööööööött på skattefinansierade SR? Alltså ingen oberoende jounalistik alls.

      Radera
  3. Det är bara i Halland det gäller, så det måste vara ett lokalt fenomen ;-)
    Vid midsommar och juletid återkommer de här pekpinnarna att maten blir farlig om den står framme mer än två timmar, så när klockan slagit 121 minuter så är valet enkelt: antingen bli allvarligt magsjuk och dö, eller kasta all mat du har på bordet omedelbart, inklusive det du har på gaffeln.
    Antar att straxt mänskligheten blev landsatt från någon annan planet ungefär när kylmöjligheterna, isboxar och kylskåp, uppfanns. Om inte det var fallet skulle ju samtliga människor har dött av matförgifting enligt dessa råd.
    Vanligt folkvett är tydligen inget som är gångbart, speciellt inte i fall som dessa.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Jag föredrar också sinnen framför myndigheter när det gäller att bedöma mat.

      Radera
  4. I en tid när allt fler väljer att 1) betala för att någon lagar maten åt en, och 2) att någon kör hem maten till dörren minskar kunskapen om att laga och hantera egen mat. ”Ja, vi köper färdig kycklingsallad på Ica som vi tar med oss på sommarutflykten, det blir jättebra! Barnen älskar ju det.” I en alltmer infantil värld behövs pekpinnar.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tyvärr är det nog så illa.

      Radera
    2. Myndigheterna behöver starta ett eller flera TikTok- konto, hur ska de annars kunna nå ut till alla?
      Man kan ju fundera på hur ett "6-8 brödskivor om dagen"-budskap skulle paketeras nuförtiden för att nå ut på TikTok

      Radera
    3. Det om brödskivorna var en reklamkampanj från det påhittade ”Brödinstitutet”, inte från någon myndighet.

      Radera
    4. Jo precis. Med TikTok kan du lura i folk vad fan skit som helst :)

      Radera
    5. Du menar att de skulle ta hjälp av någon utomstående för att få ut sitt budskap? ja, det går väl också bra på tiktok

      Radera